Loading

Zegarki nurkowe Diver - klasyka wzornictwa

Nurkowanie to fascynująca przygoda, która przyciąga miliony osób na całym świecie. Bez względu na to, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, z pewnością znajdziesz coś dla siebie w tym ekscytującym świecie. Ale co sprawia, że nurkowanie jest takie niezwykłe? To magia odkrywania tajemnic podwodnego świata, to emocje związane z odkrywaniem nowych miejsc i spotykaniem niezwykłych stworzeń morskich. Ale aby nurkować bezpiecznie, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. A jednym z tego typu elementów może być zegarek nurkowy, zwany również zegarkiem Diver.

Dzisiejszy tekst powstał z pomocą osób zajmujących się nurkowaniem na codzień. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu mogliśmy wspólnie przygotować ten artykuł. Są to zaprzyjaźnione z nami osoby prowadzące szkolenia nurkowe - Magianurkowania, które z całą odpowiedzialnością możemy zarekomendować wszystkim, którzy interesują się podwodnym światem lub dopiero chcą spróbować tej przygody


Co to jest zegarek Diver?

Zegarki Diver, inaczej potocznie nazywane "nurkami", swoje pochodzenie zawdzięczają sportom związanym z nurkowaniem. Są to specjalne zegarki zaprojektowane do pracy w ekstremalnych warunkach podwodnych. W przeciwieństwie do zwykłych zegarków, które mogą być tylko wodoodporne, zegarki Diver są w pełni wodoodporne i mogą wytrzymać wysokie ciśnienie na dużych głębokościach.


Dlaczego czas jest tak ważny podczas nurkowania?

Podczas nurkowania, czas ma ogromne znaczenie. To nie tylko kwestia monitorowania czasu spędzanego pod wodą, ale także kontrolowania czasu dekompresji. Dekompresja to proces, w którym nurek powoli wraca na powierzchnię po nurkowaniu na większą niż standardowa głębokość OWD około 20m. W czasie wynużania umożliwiamy naszemu ciału bezpieczne usunięcie nadmiaru azotu nagromadzonego w tkankach podczas nurkowania. Jeśli nurek powróci na powierzchnię zbyt szybko, może dojść do poważnej choroby dekompresyjnej. Dlatego szczególnie kiedyś zegarek nurkowy z timerem dekompresji był nieocenionym narzędziem dla każdego nurka. Chociaż komputery do nurkowania stały się teraz standardowym wyposażeniem dla większości nurków, zegarki nurkowe nadal są często używane jako drugie źródło informacji o czasie i głębokości. W przypadku awarii komputera, zegarek nurkowy może służyć jako niezawodne, manualne narzędzie do monitorowania tych kluczowych danych.


Czego szukać w zegarku Diver?

Wodoszczelność

Jednym z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze zegarka Diver, jest jego wodoszczelność. W zależności od modelu, zegarki Diver mogą być wodoszczelne do głębokości od 200 do nawet 1000 metrów. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj nurkowanie rekreacyjne odbywa się na głębokościach nieprzekraczających 40 metrów, więc zegarek Diver z wodoszczelnością 200 metrów zazwyczaj jest więcej niż wystarczający.


Czytelność

Innym kluczowym czynnikiem jest czytelność zegarka pod wodą. Zegarek nurkowy powinien mieć duże, łatwo czytelne wskazówki i indeksy, które są wyraźnie widoczne nawet w słabym świetle.


Materiał

Zegarki tego typu są zwykle wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak stal nierdzewna, tytan czy ceramika, które są odporne na korozję. Niektóre modele mogą mieć również paski wykonane z tworzywa sztucznego lub gumy, które są bardziej odporne na wodę niż skóra. Oczywiście często są one również na bransoletach ale jeśli zamierzamy je wziąć faktycznie na nurkowanie to lepszy będzie pasek z tworzywa sztucznego.


Mechanizm

Zegarki nurkowe mogą mieć różne mechanizmy, od mechanicznych po kwarcowe i solarne. Wybór zależy od osobistych preferencji. Mechaniczne zegarki są cenione za swoją precyzję i trwałość, ale wymagają regularnej konserwacji. Zegarki kwarcowe są bardziej niezawodne i wymagają mniej konserwacji, ale mogą wymagać wymiany baterii. Zegarki solarne zasilane są światłem słonecznym, co eliminuje potrzebę wymiany baterii.


Dodatkowe funkcje

Wiele zegarków Diver oferuje dodatkowe funkcje, takie jak datownik, stoper, alarm czy kompas. Niektóre modele mogą również mieć wbudowany głębokościomierz czy komputer nurkowy, który monitoruje czas dekompresji.


Najpopularniejsze marki zegarków Diver

Na rynku dostępnych jest wiele marek zegarków Diver, od renomowanych producentów z długą historią, po nowoczesne firmy, które skupiają się na najnowszych technologiach. Do najpopularniejszych marek należą Seiko, Citizen, Orient, Atlantic, Festina. Każda z tych marek oferuje szeroki wybór modeli o różnych specyfikacjach i w różnych przedziałach cenowych.

 

Jak wybrać zegarek Diver?

Wybór zegarka Diver zależy od wielu czynników, takich jak preferowany styl, budżet, a także konkretne wymagania związane z ewentualnym nurkowaniem. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 

  • Wodoszczelność: Upewnij się, że zegarek jest wodoszczelny do odpowiedniej głębokości.
  • Czytelność: Wybierz model z łatwo czytelną tarczą i wskazówkami.
  • Materiał: Wybierz zegarek wykonany z materiałów odpornych na korozję.
  • Mechanizm: Rozważ, czy preferujesz mechanizm mechaniczny, kwarcowy czy solarny.
  • Dodatkowe funkcje: Zastanów się, czy potrzebujesz dodatkowych funkcji, takich jak datownik, stoper, alarm czy kompas.
  • Marka: Rozważ zakup zegarka od renomowanego producenta, który oferuje gwarancję i serwis posprzedażowy.

Pamiętaj, że zegarek Diver to inwestycja, która powinna służyć przez wiele lat, dlatego warto dokładnie przemyśleć decyzję o zakupie.

 

Zegarki nurkowe w codziennym życiu

Pod względem wyglądu, zegarki nurkowe są często stylizowane na klasyczne modele z lat 60. i 70., z dużymi, łatwo odczytywalnymi tarczami i wskazówkami. Często mają one również obrotowe bezel z minutnikiem i datownik. Wiele modeli jest dostępnych w różnych kolorach, w tym czarnym, niebieskim, czerwonym i srebrnym, a niektóre modele mają nawet tarcze w jaskrawych kolorach, takich jak żółty lub pomarańczowy, dla dodatkowej widoczności pod wodą.

Ponadto, zegarki nurkowe są również popularne jako zegarki codziennego użytku, dzięki ich trwałości i odporności na wodę. Ich stylowy design sprawia, że są idealne do noszenia na co dzień, a także do uprawiania różnych sportów wodnych, takich jak pływanie czy żeglarstwo.


Podsumowanie

Chociaż dzisiaj zdecydowana większość osób nurkujących używa komputerów nurkowych to jednak na codzień posiadają one także tego typu czasomierze. Dlaczego? Jest to na pewno swoista moda, ale także przyzwyczajenie do tego co dobre, sprawdzone i po prostu także ładne.

Zegarek tego rodzaju to może być niezbędny towarzysz każdego nurka. Jeżeli zastanawiasz się nad prezentem dla osoby nurkującej to pomyśl, bo byc może właśnie taki zegarek będzie czymś odpowiednim. Wybór odpowiedniego modelu wymaga jednak przemyślenia i rozeznania w dostępnych opcjach.

Zapraszamy na zakupy w naszym sklepie, gdzie kupisz tylko oryginalne zegarki, zawsze w atrakcyjnych cenach!

 

Agata

Etykiety