Loading

Zegarek paruje? Przyczyny i rozwiązania

Wiele osób posiadających zegarki napotyka na pewien problem, którym jest parująca szybka, a dokładnie szkiełko w czasomierzu.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego Wasz zegarek paruje i co można z tym zrobić zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem.

Znacie to uczucie, gdy chcecie sprawdzić szybko godzinę, ale przeszkadza Wam w tym zaparowana szybka? Zaparowane szkiełko zegarka jest bardzo nieestetyczne i sprawia również, że nasz ulubiony czasomierz przestaje być czytelny oraz traci na swoich właściwościach funkcjonalnych. Ta, choć drobna niedogodność powoduje złość i frustrację narastającą wśród użytkowników. Jaki jest powód tego zjawiska i czy istnieją sposoby na jego wyeliminowanie? - liczne fora od lat rozpisują się na ten temat. My spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie podchodząc do tematu z chłodną głową i rozmysłem.

 

Wilgoć i różnica temperatur

Zegarek paruje? Przyczyny i rozwiązania

 

Powodów parującej szybki w zegarku jest wiele. Jednym z nich jest występowanie zjawiska różnicy temperatur – występuje ono wtedy, gdy wychodzimy z chłodnego pomieszczenia na gorący letni spacer – lub na odwrót, z ciepłego domu na zimową przechadzkę po parku.

Kondensacja powierzchniowa wody pod postacią pary to jedno ze zjawisk znanych nie tylko w kontekście zegarków, ale także rozpowszechnionych w naturze.

Na czym dokładnie polega? Opiera się na skraplaniu (wspomnianej kondensacji) pary wodnej oddziałującej na powierzchnię konkretnego przedmiotu od (jego) cieplejszej strony.

 

Warunki atmosferyczne przyczyną problemu

Zegarek paruje? Przyczyny i rozwiązania

 

Parujący zegarek to powszechnie znany problem wśród alpinistów oraz miłośników wycieczek górskich.

Powodem jest zmiana ciśnienia atmosferycznego, bowiem im wyżej będziemy się znajdować, tym niższe wartości ono osiągnie. Procesowi wspinaczek bardzo często towarzyszy też coraz większy spadek temperatur.

Warunki niekorzystne dla naszego samopoczucia potrafią często wyrządzić szkodę również urządzeniom różnego typu, w tym właśnie zegarkom. Dlatego, jeśli macie w planach zdobywanie górskich szczytów, lepiej zabierzcie ze sobą jeden z solidniejszych, sportowych lub dedykowanych takim wyprawom modeli zegarków.

Polecamy zapoznać się z naszą ofertą na specjalistyczne i niezawodne do tego typu eskapad zegarki marki Alpina.

 

Wodoszczelność – istotny parametr

Wodoszczelność – istotny parametr

 

Klas wodoszczelności jest kilka, pozwalają one bowiem określić ciśnienie oraz głębokość zanurzenia, jakie dany model jest zdolny znieść.

Urządzenia oznaczone jako Water Resistant lub Waterproof nie są tak naprawdę wodoszczelne – jak to? Certyfikowane klasy noszą oznaczenia WR lub ATM z przypisanymi (koniecznie) do nich liczbami określającymi prawdziwą wytrzymałość.

I tak na przykładzie oznaczenia 3 ATM, możemy zrozumieć, iż model, który go posiada wytrzymuje ciśnienie do trzech atmosfer, czyli dość niskie, umożliwiające wziąć np. prysznic w zegarku.

Powyżej 10 ATM jesteśmy w stanie mówić o wodoszczelności na wysokim poziomie, zdolności funkcjonalne zegarka znacznie wzrastają, nadaje się on do przebywania na sporych wysokościach, jak i nurkować (10ATM – bez akwalungu, 30ATM – profesjonalne nurkowanie głębinowe).

Aby uniknąć przecieku i zbierania się pary wodnej na szybce czasomierza, musimy zadbać o dobór odpowiedniego modelu do warunków, w których będziemy go używać. Jeśli właśnie poszukujecie idealnego zegarka do ciężkich warunków, zerknijcie na naszą ofertę zegarków G-Shock, a jeśli spędzacie czas nad wodą, na wodzie lub pod wodą ;) koniecznie sprawdźcie ofertę marki Atlantic oraz inne zegarki z kategorii Diver.

 

Co zrobić, gdy zegarek zaczyna parować?

Co zrobić, gdy zegarek zaczyna parować?

 

Oczywistym jest fakt, iż nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec sytuacjom, które mogą wywołać zaparowanie szybki zegarka. W dodatku nawet wysoko-wodoszczelnym modelom może się to przydarzyć. Co więc trzeba zrobić, gdy nasz ulubiony czasomierz pokryje się parą?

W większości przypadków wystarczy poczekać, układając zegarek w suchym miejscu lub ogrzewając go pod ręcznikiem lub rękawem swetra, bluzy, czy kurtki. Jeśli widzicie poprawę, ale problem całkowicie nie ustąpił, pomocny może okazać się ryż – wsadzamy czasomierz do szczelnego pojemnika z ryżem, powinien on wyciągnąć nadmiar wilgoci.

Jeśli jednak powyższe sposoby nie działają lub problem powraca, najlepszym wyborem będzie oddanie naszego zegarka do serwisu. Możliwe jest, że zegarek stracił szczelność bądź powierzchnia szkła została poważnie uszkodzona, a sam czasomierz wymaga fachowej interwencji.

Etykiety