Loading

Suwak logarytmiczny w zegarku - jak to działa?

Suwak logarytmiczny został wynaleziony już w 1632 roku, a więc niedługo będzie miał 400 lat. Jego zastosowanie znajdujemy do dziś. Obecnie dostępny pod różnymi formami, najpopularniejsze są oczywiście linijki logarytmiczne, ale został on umieszczony również na cyferblatach zegarków jako funkcja dodatkowa.
 
 
Suwak logarytmiczny – cel?
 
Wielu topowych producentów postanowiło umieścić suwak logarytmiczny w swoich modelach, dzięki czemu zegarek staje się pomocny w dokonywaniu wielu obliczeń, a przy tym zachowuje swoją elegancję lub nawet sportowe walory estetyczne. Niepozorny dodatek w postaci jednego lub kilku pierścieni otaczających tarczę czasomierza pozwala zmienić nasz zegarek w wielofunkcyjny, a przy tym bardzo dokładny gadżet i narzędzie. 
 
suwak logarytmiczny
 
 
Suwak logarytmiczny – funkcje
 
Za pomocą suwaka logarytmicznego możemy obliczyć między innymi przebytą odległość. Aby uzyskać takie informacje musimy ustawić na pierścieniach czas oraz prędkość. Obsługa suwaka jest banalnie prosta, ale wymaga zaznajomienia się ze skalą. Nie ma osób, które nie byłyby wstanie nauczyć się korzystania z tego dodatku. Suwak pozwala na dokonywanie znacznie większej ilości różnych obliczeń niż sama wspomniana odległość. Za pomocą obrotowych pierścieni bez problemu obliczymy pierwiastki kwadratowe, a także przeliczymy kilometry na mile i odwrotnie. Mało? Możemy również wskazać czas wymagany do pokonania konkretnej drogi!
 
casio edifice
 
 
Marki, a rodzaje suwaków logarytmicznych
 
Warto zaznaczyć, że zegarki różnych marek mogą posiadać suwaki różniące się skalą, bądź informacjami na niej zawartymi, które potrzebne są do wykonywania konkretnych obliczeń. Część czasomierzy może posiadać bardziej rozbudowane funkcje od innych, dlatego warto zaznajomić się ze specyfikacją takiego dodatku przed zakupem, aby upewnić się że wszelkie potrzebne schematy znajdują się na tarczy zegarka. 
Jedną z bardziej rozpoznawalnych marek, które decydują się na umieszczanie suwaka logarytmicznego jest firma Orient. Zegarki tego producenta charakteryzują się doskonałym designem z wykorzystaniem bardzo rozbudowanych funkcji. Poza tą marką suwak logarytmiczny znajdziemy również w seriach zegarków Seiko, Citizen Promaster oraz Casio Edifice.
 
 
dwa zegarki citizen
Etykiety