Loading

Ciekawostki o zegarkach

Zegarki coraz bardziej postrzegane są jako biżuteria i elementy ozdobne. Mimo wszystko cieszą się one ciągłą popularnością niezmiennie od wielu lat. Istnieje wiele modeli i mechanizmów takich jak automatyczne, kwarcowe, czy solarne. Zegarek to nie tylko urządzenie wskazujące czas, ale również element ubioru, stylu, a także narzędzie do pracy. Dzisiaj krótko i szybko - 8 ciekawostek z magicznego świata czasomierzy.

 

Niedokładne zegary

Niegdyś korzystanie z zegarków było bardzo frustrujące. Rzecz miała miejsce w wieku XII. Ówczesne czasomierze podawały czas, który był niedokładny o około 15 minut! Wszystko zmieniło się za sprawą Christiana Huygensona, twórcy zegara wahadłowego, który zmniejszył niedokładność wskazywania czasu z 15 minut do 15 sekund na dobę. Była to prawdziwa rewolucja w świecie czasomierzy. W naszych czasach najdokładniejszy zegar na naszej planecie pracuje w Kolorado w USA. Jeśli szukacie rozwiązania bezkompromisowego z dużą dokładnością, precyzją odmierzania czasu i klasowym poziomie mechanizmu to w takim odsyłamy Was do naszej oferty - zegarek Seiko Presage SPB093J1 z pewnością sprosta wysokim oczekiwaniom!

niedokładne zegary

 

Zgodnie z naturą

Karol Linneusz, szwedzki botanik jest ojcem współczesnego klasyfikowania gatunków i w dużym stopniu przyczynił się do szerokiego rozwoju botaniki. W zanadrzu miał również kilka innych ciekawych pomysłów, przykładowo - jego słynny zegar kwiatowy. Wiedząc, że płatki poszczególnych gatunków roślin i kwiatów otwierają się i zamykają o konkretnych porach dnia, Karol doszedł do bardzo ciekawego wniosku. Wystarczyło odpowiednio skomponować rabatę, aby określać aktualną i prawdziwą godzinę. Praktyczne? Niekoniecznie, ale z pewnością mocno estetyczne! A skoro mowa o kwiatach i estetyce to polecamy gorąco kolekcję Ice Watch Flower.

zegar kwiatowy

 

Dzień trwający 10 godzin

Trudno w to uwierzyć, ale we Francji pewnego dnia postanowiono zrewolucjonizować podejście do tematu czasu. Co ciekawe próbowano wprowadzić dzień, który miałby trwać jedynie 10 godzin! Jak się każdy zapewne domyśla nie udało się zrealizować tej idei. W tym wypadku nawet kreatywni francuzi musieli przyznać się do porażki i uznać siły natury ponad swoje oczekiwania.

dzien trwajacy 10 godzin

 

Dziwny... tajemniczy i niesamowity zegar z gór

Czas biegnie bardzo szybko i to jest kwestia nie do podważenia. W górach zachodniego Teksasu wymyślono bardzo ciekawy czasomierz. Urządzenie ma kilkaset stóp wysokości i niezwykle opiera się zwyczajnemu czasowi, jego żywotność ma wynieść ponad dziesięć tysięcy lat, a dodatkowo jego podstawa znajduje się wewnątrz góry lodowej! Co w tym jeszcze "dziwnego"? Jedna wskazówka przesuwa się raz do roku, a druga raz na jedno stulecie

zegar z gór

 

Zegarek z kalkulatorem

Inspiracja do stworzenia czasomierza z kalkulatorem została zaczerpnięta z XVII wiecznych miniaturowych liczydeł pochodzących z Chin. W połowie lat 70-tych marka Pulsar połączyła zegarek z kalkulatorem. Przyciski naciskało się małym rysikiem. Nie było to jednak poręczne urządzenie, ale działało zgodnie z założeniami. Inna japońska firma Casio doprowadziła zegarki z kalkulatorami do perfekcji pod kątem użytkowania. Zapewne mało osób wie również, że to właśnie marka Pulsar stworzyła pierwszy na świecie w pełni elektroniczny zegarek – Pulsar Time Computer. Swoją drogą pełną i niesamowitą ofertę na czasomierze Pulsar i Casio znajdziecie u nas!

zegarek pulsar

 

Pierwszy budzik na świecie

Budziki zdają się być tworem naszych czasów, szczególnie te cyfrowe. Codziennie rano włączają nas do działania swoim alarmem. Pierwszy zegar z alarmem (budzikiem) powstał już w roku 1787, a za jego twórce uważa się Amerykanina Levi’a Hutchinsa. Urządzenie to budziło samego pomysłodawcę codziennie o 4 nad ranem. Specyfikacja urządzenia ograniczała jednak jego działanie, można go było ustawić tylko i wyłącznie właśnie na czwartą. Dopiero po upływie 60 lat powstał udoskonalony czasomierz, którego można było ustawić na dowolną godzinę pod kątem alarmowania, a wynalazcą takiego rozwiązania był francuz Antoine Redier.

pierwszy budzik

 

Czas mityczny i jego tajemnice

Myśl o czasie, który biegnie i ucieka tak szybko nie napawa optymizmem, ale można pocieszyć się faktem, iż istnieje w kulturze również czas mityczny. Co to takiego? Pewnego razu religioznawca Mircia Eliade wprowadził czas linearny i mityczny. Tego drugiego właśnie doświadczamy, gdy mamy do czynienia bezpośrednio z sacrum, wydarzeniem niecodziennym i niezwykłym, przykładowo gdy zasiadamy z rodziną przy stole w święta Bożego Narodzenia, czy podczas Nowego Roku. Kompletny czas mityczny ma miejsce wówczas, gdy opuścimy doczesne życie - wszystko ponoć dziać się ma w czasie teraźniejszym, poza granicami mierzalnymi. W tymże świecie zegarki na pewno nie będą nam potrzebne…

lorus christmas

 

Opus 8 - zegarek cyfrowo-mechaniczny

Pozornie Opus 8 to ładny, ale niespecjalnie ciekawy zegarek cyfrowy. Jak to w życiu bywa, pozory często mylą. Po dokładnych oględzinach dostrzec można zjawisko, które pokazuje nam godziny za pomocą… mechanicznych pikseli! Po wciśnięciu przycisku "piksele" wysuwają się z tarczy. Imponujące i bardzo ciekawe.

Opus 8

Etykiety