Loading

Zegarki mechaniczne

W dobie powszechnej cyfryzacji i wszechobecnej elektroniki można by się spodziewać, że tradycja noszenia zegarków naręcznych odejdzie do lamusa. Nic bardziej mylnego! Czasomierze na nadgarstek mają się bardzo dobrze, wręcz doskonale. To nie tylko za sprawą rozwoju technologii, ale też ogromnego wyboru pod względem wizualnym. Bo dzisiejszy zegarek na rękę to już nie tylko przydatny przedmiot, ale też element całej stylizacji i niejednokrotnie biżuteryjny dodatek. Najpowszechniejszy jest nadal wynaleziony w ubiegłym wieku mechanizm kwarcowy, który bezkonkurencyjnie wyparł ówczesne zegarki z mechanizmem mechanicznym. I na tych ostatnich się skupimy...  Pomimo wynalezienie kwarcu zegarki z mechanizmem mechanicznym dalej istnieją i mają  grono wiernych fanów.

 

Dla kogo jest przeznaczony ten typ czasomierza?

Z pewnością dla prawdziwego konesera, tradycjonalisty, miłośnika prawdziwej sztuki zegarmistrzowskiej. Czyli wbrew pozorom dla całkiem dużej ilości odbiorów, którzy nadal chcą być w posiadaniu zegarka do którego można się po prostu przywiązać.

 

Jak działa zegarek mechaniczny?

Cały proces opiera się głównie na ręcznym naciągu sprężyny napędowej. To właśnie ten element wytwarza energię,która napędza regulator. Nakręcamy zegarek za pomocą koronki. Czynność tą należy powtarzać co 2 dni - rezerwa chodu takiego czasomierza wynosi ok. 40 godzin. Minusem tego typu mechanizmu jest mniejsza precyzja pomiaru w stosunku do zegarków kwarcowych - odchylenia wynoszą przeciętnie ok. +/- 40 sekund w skali doby.

Oprócz tego mankamentu ten typ czasomierzy cechuje szeroki wachlarza zalet. W dzisiejszych czasach, gdy nastała moda na "zero waste" można powiedzieć, że zegarek mechaniczny jest eko. Dlaczego? Dlatego, że do jego zasilania nie wykorzystuje się żadnej baterii. Ba! Nawet nie trzeba czerpać energii ze źródeł światła. Przy tym jest niezawodny, a przy odpowiedniej konserwacji i dbaniu będzie nam służył wiecznie.

 

atlantic mechanical

 

Zegarki mechaniczne oferują takie marki jak: Sturmanskie, niektóre modele Atlantic z serii Worldmaster czy Orient. Rozpiętość cenowa jest naprawdę imponująca. Począwszy od ok. 1600 zł za Sturmanskie 2609-3725127 poprzez Atlantic Worldmaster Art Deco 51651.41.25G za ok. 2300 zł, aż do wysokiej półki, którą reprezentuje Orient Star SDX00002W0 dostępny w tym momencie w cenie 6822 zł.

Luksusem w tym ostatnim jest tarcza typu skeleton, dzięki której widać praktycznie cały mechanizm, co pozwala na obserwację tego ponadczasowego systemu. Oczywiście rozwiązanie skeleton spotkamy też w innych modelach np. Atlantic Seaflight Skeleton 70950.41.59S

Miłośnicy epoki retro będą zachwyceni z wyboru zegarka mechanicznego, a konieczność nakręcania stanie się dla nich ważnym rytuałem. Jak mówią kolekcjonerzy: zegarki mechaniczne to zegarki z duszą.

Etykiety