Loading

Zegar z ciężarówek, czyli Scania Clock

Jak zapewne każdy wie, czas w transporcie odgrywa bardzo ważną rolę. Wszelkie opóźnienia spowodowane dostawą mogą generować straty pieniężne oraz wstrzymanie pracy całego łańcucha. Czy może się wydarzyć coś gorszego niż opóźnienie w dostawie naszego zamówionego i wymarzonego zegarka? Scania - jeden z największych producentów ciągników siodłowych na świecie, stworzył niezwykłą kampanię reklamowej, w której główną rolę odgrywa właśnie czas.

Logo Scania

Zaczynamy trasę!

Ciekawostką wprowadzającą w temat jest fakt, iż Scania na samym początku działalności, jeszcze w 1891 roku produkowała wagony pociągowe, a w 1902 roku przebranżowiła się i rozpoczęła projektowanie i tworzenie samochodów ciężarowych. Na dzień dzisiejszy większość udziałów oraz głosów w całej strukturze zarządu posiada koncern Volkswagen z Niemiec.

 

Ciężarówka Scania

 

Scania dzięki nowej kampanii reklamowej chciała zaprezentować własny, autorski system szczegółowego zarządzania flotą oraz najnowsze ciągniki. Nie były to jednak motywy przewodnie całego przedsięwzięcia, główną rolę odgrywał czas, producent chciał ukazać jak bardzo jest on ważny, aby cały proces planowania nie poszedł na marne!

Czym dokładnie jest Scania? Scania Aktiebolag (SCANIA AB) jest szwedzkim przedsiębiorstwem produkującym ciągniki siodłowe, samochody ciężarowe, silniki wysokoprężne oraz autobusy, która powstała w Malmo w roku 1891. Sama nazwa pochodzi od krainy Skania znajdującej się właśnie w Szwecji.

 

Historia marki

Przedsiębiorstwo powstało dzięki inicjatywie Gustafa Eriksona w Malmo w roku 1891 pod nazwą Vagnfabiksaktiebolaget i Sodertalje, czyli w wolnym tłumaczeniu Fabryka Wagonów w Sodertalje zajmująca się produkcją wagonów kolejowych. W 1900 roku powstała Fabryka Maszyn w Skanii, która miała produkować również rowery! Wkrótce, bo w roku 1902 rozpoczęto produkcję samochodów osobowych i ciężarowych.

W czasie rozwoju firma przechodziła liczne fuzje i zmiany nazw, od AB Scania-Vabis, przez Saab-Scania (1995 rok), aż po dzisiejsze Scania AB.

 

Dużo miejsca, pomysł i dzieje się!

Scania wykorzystała teren opuszczonego lotniska, stworzyła na nim gigantyczny zegar o powierzchni ponad 750 tysięcy stóp kwadratowych. Co w tym wyjątkowego? Ogromny czasomierz tworzyły pojazdy ciężarowe najnowszej generacji, precyzja odegrała tutaj rolę klucza do sukcesu!

 

Zegar z ciężarówek Scania

 

Projekt o wdzięcznym tytule "Scania Clock" to 14 ciężarówek i 90 kierowców wraz z zastosowaniem nowego systemu zarządzania flotą. Takie siły zgromadził producent w celu stworzenia zegara, który działał… 24 godziny! Najważniejszą rolę w całym projekcie odegrała dokładność i precyzja - wszystko jak w "szwajcarskim zegarku". Jednak Scania postanowiła pójść o jeszcze jeden krok dalej. Każde ciężarówka posiadała spersonalizowane ustawienia, dzięki czemu udało się zminimalizować zużycie paliwa, ustalić dokładną prędkość oraz odległość od innych pojazdów na poziomie od 3 do 4 metrów. Każdy metr powierzchni zegara został zmierzony przez specjalistów od systemu zarządzania flotą, ustalono najbardziej optymalne tory i linie, po których miały się poruszać ciężarówki. Każdy pojazd musiał podołać doprecyzowanym wymaganiom, w zależności od umiejscowienia wskazówki, której właśnie był częścią. Prędkość też była kluczowa, pojazdy znajdujące się bliżej środka czasomierza poruszały się z mniejszą prędkością (13 km/h), gdzie te umiejscowione na obwodzie przemieszczały się równo 53 km/h.

 

Ciężarówki Scania na placu

 

Synchronizacja wskazówek - zadziałało?

Niesamowicie wielkim wyzwaniem była synchronizacja wskazówek godzinowych oraz minutowych. Ciężko wyobrazić sobie, poruszanie się non stop przez choćby 2 godziny w kółko. Kierowcy co prawda prowadzili pojazdy w systemie zmianowym, ale poruszanie się na tym samym placu w tak bliskich odległościach musi wymagać dużego doświadczenia - szacunek! W tym miejscu można również wspomnieć o fakcie, iż Scania posiada także szkołę nauki kierowców. Wszyscy truckerzy biorący udział w projekcie są absolwentami właśnie tejże szkoły. Nie zmienia to faktu, iż projekt stanowił ogromne wyzwanie zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym dla każdego z tych ludzi.

"Największym wyzwaniem w transportach długodystansowym są - precyzja i punktualność. Nasz zegar był magiczną próbą precyzji. Musieliśmy trzymać się swojego pasa oraz wyznaczonej prędkości przez okrągłą dobę. Wszyscy kierowcy musieli się idealnie zsynchronizować, a jedynym na to sposobem była dokładność" - to słowa Elin Engstrom, kierowcy (kobiety) w tym jakże "magicznym" projekcie #ScaniaClock, która odpowiadała za prawidłowe funkcjonowanie sekundnika.

 

Zegar Scania w nocy

 

Podsumowanie

Finalnie projekt zakończył się ogromnym sukcesem! Scania bez wątpienia podjęła się arcytrudnego wyzwania podczas tworzenia tej kampanii. W zegarkach za dokładność wskazania czasu odpowiada mechanizm, a wskazówki poruszają się zależnie od wersji modelu. W tym przypadku wskazówki tworzyły mechanizm, wystarczyło żeby jedna z ciężarówek źle zahamowała lub zjechała z wyznaczonego kursu i już wskazanie nie byłoby dokładne!
Dla wszystkich fanów motoryzacji, precyzji w odmierzaniu czasu i osób będących w szalonym pędzie codzienności - śmiało możemy polecić kolekcję zegarków Atlantic, a w szczególności model sygnowany nazwiskiem naszego rodaka, rajdowca Krzysztofa HołowczycaAtlantic Worldmaster Driver 55475.47.65BP. Jeśli ktoś szuka równie niezawodnego, lecz tańszego zegarka z nutką sportowego designu i swoistym nawiązaniem do prędkości kierujemy do kolekcji Pulsar – na pewno się nie zawiedziecie, znaleźć tu można w końcu zegarki dedykowane rajdom WRC!

 

Źródła:

Wpis na blogu jest opracowaniem bazującym na informacjach, artykułach oraz zdjęciach dostępnych w sieci, w tym również artykule autorstwa Pawła Gigauriego umieszczonego na serwisie zegarkiipasja.pl

Etykiety