Loading

Black Friday czyli kupuj taniej!

Skąd się wzięła nazwa Czarny Piątek? Historia Black Friday!

Black Friday to świetnie znany dzień wszystkim miłośnikom przecen, zniżek i wyprzedaży – istne święto zakupoholików i nie tylko. Ale czy wiecie skąd się wzięła jego nazwa? Dlaczego tak właściwie Czarny Piątek jest czarny i jaka historia za nim podąża? Przeczytajcie nasz artykuł, znajdziecie w nim wszystkie odpowiedzi oraz zapowiedź naszych wyprzedaży!


Święto zakupów – najbardziej znany dzień wyprzedaży

Jak wiadomo Black Friday został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych Ameryki lata temu. Każdego roku, w pierwszy piątek po słynnym Święcie Dziękczynienia, miliony ludzi ruszają szturmem do galerii i sklepów. Tam panuje już istna gorączka wyprzedaży i wszelkiego rodzaju zniżek, wliczając w to wszystko gratisy oraz prezenty zakupowe dla klientów. Według ankiet i badań obecnie Black Friday stał się najpopularniejszym dniem zakupowym w USA. Ważną kwestią jest to, że wyprzedził on nawet dzień poprzedzający Boże Narodzenie! Czarny piątek zapewnia sklepom w Stanach przychody w wysokości ponad pięćdziesięciu miliardów dolarów.

Nie tylko Stany Zjednoczone cieszą się popularnością tego dnia. Zainteresowaniem, ten dzień cieszy się również w Pakistanie, Grecji, czy chociażby w RPA. Szaleństwo zakupowe jakie niesie za sobą Black Friday co ciekawe nie pociągnęło zbytnio największych i najbogatszych państw europejskich takich jak Niemcy, czy Szwajcaria. Na wyspach też nie stał się świętem, a raczej corocznym wydarzeniem specjalnym.

 

Black Friday


Pochodzenie nazwy – korki, zwolnienia i makabryczne historie

Skąd wzięła się nazwa Czarny Piątek? Nigdzie nie znajdziemy oficjalnej odpowiedzi, nie istnieje żaden oficjalny dokument potwierdzający nadanie temu dniu podobnej nazwy. Istnieją jednak trzy najbardziej znane historie, które nie tylko brzmią prawdopodobnie, ale faktycznie miały miejsce.

Pierwsza z nich dotyczy ruchu drogowo ulicznego, a bardziej precyzyjnie mówiąc tyczy się gigantycznych korków, które powstawały przy sklepach i w ich okolicach. Prawdopodobnie pierwszymi ludźmi stosującymi termin "Czarny Piątek" byli kierowcy autobusów oraz służby porządkowe, które opisywały ogromne problemy związane z poruszaniem się pojazdów i pieszych w obrębach centrów handlowych, galerii i dużych sklepów.

Kolejna teoria nie ma zbytniego związku z zakupami. Część osób uznaje, że określenie "Black Friday" pochodzi od ogromnej fali zwolnień pracowników w tymże dniu. Ludzie chcieli przedłużyć sobie Święto Dziękczynienia, ale dla korporacji i przedsiębiorców (pracodawców) był to dzień przynoszący ogromne straty, więc zmuszeni byli ograniczyć ilość pracowników.

Ostatnia teoria dotycząca nazwy Czarnego Piątku pierwszy raz ujrzała światła dziennego użyta przez media w 1981 roku. Miało być to ponoć określenie o pozytywnym znaczeniu, wskazujące na bardzo dobre i ekscytująco wysokie dochody sprzedawców, pozyskiwane tegoż dnia. Dobre wyniki różnych sklepów zapisywane były w księgach rachunkowych przy użyciu czarnego tuszu, a rachunki w tymże dniu niemal wszystkich sklepów były wypełnione, czyli praktycznie całe czarne, dlatego też piątek nazwano czarnym.

 

Skrzyzowanie

 

Pomijając wielką radość klientów spowodowaną wielkimi obniżkami cen, a także sprzedawców odnotowujących zawrotne zarobki, Black Friday ma również swoją własną ciemną stronę – istnie czarną. Ludzie podczas pełnych emocji walk o najtańsze produkty bardzo często zatracali swoje człowieczeństwo stając się bardzo agresywni. W roku 2012 na parkingu pod sklepem Walmart doszło do poważnej strzelaniny wywołanej walką o wolne miejsca dla samochodów. Sieć tych sklepów zresztą stała się wyznacznikiem zakupowej areny i terenem wyjątkowo zaborczych i intensywnych walk. Od 2008 roku coraz więcej przypadków i tragicznych wypadków ma miejsce w tejże sieci. Jeden z pracowników po wyważeniu przez klientów drzwi został stratowany przez tłum, niestety nie przeżył tego wydarzenia. Dodatkowo obrażenia odniosło, aż 11 innych pracowników, w tym również kobieta w ciąży. W następnym roku w innym sklepie pewna kobieta stojąc w kolejce spryskała gazem pieprzowym innych konsumentów, po słownej awanturze.

Takich przypadków było jeszcze więcej, nie sposób wszystkich opisać w jednym miejscu – musicie nam uwierzyć na słowo. Kilka dolarów mniej z ceny potrafi pozbawić człowieka sumienia i ludzkich odruchów. Na szczęście w Polsce, czy innych krajach chociażby w Europie takie zdarzenia nie mają miejsca zbyt często, mówiąc zbyt często mamy na myśli jeden incydent na kilka lat, nie kilka incydentów w jeden dzień!

 

Czarny Piątek w Polsce?

Czarny Piątek w Polsce nie ma tak długiej i obiecującej historii, jak w Stanach, ale stale zyskuje coraz to więcej zwolenników. Z każdym rokiem coraz więcej sklepów stacjonarnych, jak i tych internetowych angażuje swoje siły w akcję Black Friday.

Dzisiejsze trendy powodują nawet powstawanie Czarnych Tygodni, czy Czarnych Miesięcy wyprzedaży w różnych dużych sieciach, ale o jakości zniżek można jedynie dyskutować.

O ile w USA większość promocji to prawdziwe okazje rodem z opowieści, tak w Europie, czy w Polsce wiele z nich to istny skok na nasze pieniądze. Nie dajmy się więc nabierać, śledźmy ceny towarów które nas interesują i kupujmy prawdziwe okazje bez przepłacania.

Pamiątajmy także, że bardzo często zdarzają się przypadki z nieuczciwymi przedsiąbiorcami, którzy podnoszą ceny swoich produktów kilka tygodni lub dni wczesniej tylko po to aby później zrobić im "super promocję".

 

50% black friday

 

 

Black Friday w e-zegarki.pl!

Nie martwcie się jednak, u nas Black Friday powróci w najlepszym możliwym wydaniu. Nie będziemy jednak zdradzać wszystkiego co szykujemy dla naszych klientów, ale warto będzie zerknąć na naszą ofertę. Praktycznie wszystkie zegarki będzie można zgarnąć w obniżonej cenie i to prawdziwie obniżonej! Bez wcześniejszych podwyżek, czy marketingowych tricków…

Już teraz możecie sprawdzać również nasze oferty na modele z wyprzedaży, które ciągle cieszą się niezwykłym wyglądem, tylko że w lepszej cenie!

O wszystkich nowościach i promocjach dowiecie się bezpośrednio z naszej strony internetowej. W tym momencie zostawimy Was z niemałym prezentem w postaci kodu rabatowego na większość modeli z naszego asortymentu! Kod pozwoli Wam obniżyć cenę zegarka nawet do -10% już w tym momencie. Podczas składania zamówienia wpiszcie magiczne "czytambloga" i już… gotowe! Do następnego.

Etykiety