Loading

Tarcza zegarka – indeksy, typy zdobień i wykończeń

Nadszedł czas, aby poruszyć temat tarczy zegarka od strony estetycznej. Tym razem nie skupimy się na omawianiu specyfikacji technicznej, rozmiarze, materiale bazowym z jakiego wykonuje się tarcze do naszych czasomierzy – na celownik bierzemy rodzaje wykończeń oraz obecnie modne i lubiane style indeksów. Im lepiej wykonane tym bardziej cieszą oko. A więc bez zbędnego przedłużania – zaczynajmy!

 

Tarcza zegarka

 

O indeksach słów kilka

Indeksy, czyli punkty mające na celu pomóc w skazaniu nam konkretnej godziny mogą być wykonane z wykorzystaniem różnych stylów.

Najpopularniejsze są indeksy proste, tak zwane kreski, wyglądem przypominające wąskie listewki.

Drugim chętnie wybieranym wariantem są oczywiście indeksy strzałkowe – i tych też jest cała masa, począwszy od strzałek posiadających wcięcia na swoich końcach, struktury nieregularne z uwypukleniami lub wgłębieniami.

Trzecim typem indeksów rozpoznawalnych przez konsumentów są cyfry rzymskie oraz arabskie– ponownie występujące pod setkami czcionek oraz niuansów.

Opisanie każdego osobnego wariantu jest praktycznie niemożliwe, ale warto zastanowić się jaki podstawowy typ najbardziej odpowiada nam jako użytkownikom – prosty, strzałkowy, a może klasyczne cyfry? Pamiętajcie, że niezależnie od typu indeksów producent może umieścić na nich powłokę neobrite lub nawet specjalistyczne ampułki z trytem pozwalające na odczyt godziny w całkowitych ciemnościach!

 

Podświetlenie tarczy zegarka

 

Typy wykończeń – cyferblat

Zdobienia cyferblatu oraz jego wykończenia w zdecydowanym stopniu odpowiadają za walory estetyczne, a także mają ogromny wpływ na odbiór końcowy wizualnej części czasomierza. W zegarmistrzostwie wyróżnia się cztery najpopularniejsze typy wykończeń.

Pierwszym typem jest tak zwany szlif słoneczny – czyli metoda dekorowania cyferblatu zegarka, polegająca na specjalistycznej, mechanicznej obróbce jego powierzchni. Efektem tego zabiegu jest powstały subtelny oraz charakterystyczny wzór. Ozdobne znaki tworzą efekt rozchodzenia się wiązek światła od środka tarczy, aż po same brzegi. Jest to dosyć stoicki typ dekorowania cyferblatu. Powstałe refleksy posiadają w sobie niezwykłą i czarującą głębie, a mieniąca się biżuteria dodaje blasku.

 

Szlif słoneczny na tarczy zegarka

 

Giloszowanie tarczy czasomierza to działania polegają cena jej rytowaniu. Celem tej techniki jest powstanie powtarzalnego wzoru na zdobionej powierzchni. Jest to także sposób najczęściej wykorzystywany w zegarkach droższego typu – metoda ta znalazła zwolenników wśród topowych światowych brandów zegarmistrzowskich. Najdroższą formą giloszowania jest ręczne zdobienie wykończenia, wymagające umiejętności trudnej obsługi giloszarki.

 

Gliszowanie tarczy zegarka

 

Jeszcze droższą i znacznie rzadziej występującą formą zdobienia jest emaliowanie tarczy zegarka. Polega ona na ciężkiej, monotonnej ręcznej pracy – którą trudnią się obecnie najlepsi wykwalifikowani rzemieślnicy zegarmistrzostwa. Metoda ta polega na wielokrotnym lakierowaniu i polerowaniu powierzchni do momentu pozyskania zaskakująco głębokiej przestrzeni wizualnej. Często na powstałą warstwę nakłada się kolejne, w innych kolorach – a to w całości daje nam efekt podobny do szlifu słonecznego, lecz znacznie bardziej luźniejszy, płynniejszy i efektowniejszy.

 

Emaliowanie tarczy zegarka

 

Ostatnim, obecnie bardzo modnym typem zdobienia jest powierzchniowe nakładanie powłoki z masy perłowej na cyferblacie. Sama masa pozyskiwana jest z naturalnych małży – z wewnętrznej strony muszli. Stosuje się ją także do wyrobów osobnej biżuterii, ale także i do zdobienia tarcz zegarkowych. Potrafi mienić się różnymi odcieniami. Metoda nanoszenia powłoki jest bardzo prosta, a samo rozwiązanie nie jest także drogie – a to przekłada się na korzystną cenę zakupu gotowego wyrobu zegarmistrzowskiego kunsztu. Masa nakładana jest na powierzchnię gładkiej tarczy i oddana do suszenia. Imponująca głębia barw, która dodatkowo zyskuje pryzmatycznego efektu w połączeniu ze światłem słonecznym rozkochała w sobie setki tysięcy użytkowników. Metoda ta wykorzystywana jest między innymi przez takich producentów jak Anne Klein, Obaku, Rosefield, czy Sekonda.
 

Masa perłowa na tarczy zegarka

Etykiety