Loading

Polska awiacja górą! – Polska Edycja w kolekcji Aviator Douglas

Marki Aviator chyba nie musimy nikomu przedstawiać – dla tych co jednak nie znają tych szwajcarskich czasomierzy informujemy, iż kierowane są w szczególności do osób zafascynowanych sztuką awiacji oraz lotnictwem. Tym razem Aviator stworzył dwa nowe limitowane modele z kolekcji Douglas poświęcone Historii Polskiego lotnictwa. Całość jest oczywiście wydana w Polskiej Edycji, a ilość modeli została ograniczona – więc jeśli jesteście zainteresowani jednym z dwóch niesamowicie "odlotowych" zegarków to warto szybko zgarniać swoją limitację! Na wstępie przybliżymy nieco historii Polskiej Awiacji, a na deser zapoznamy się z nowymi zegarkami od marki Aviator! Zapraszamy…


Biało-Czerwony Podniebny Timeline – czyli Historia Polskiej Awiacji

Producent bardzo dobrze przygotował się do wypuszczenia na rynek Polskiej Edycji zegarków z kolekcji Aviator Douglas. Otoczka zbudowana wokół nowych modeli brandu pozwala nieco bliżej poznać historię Polskiej Awiacji – a jest ona naprawdę bogata i przepełniona wielkimi momentami. Dzisiaj i my chcemy się nią z Wami podzielić – zaczynamy lot w przeszłość!

1918
Powstanie i wyprodukowanie pierwszego polskiego samolotu nazwanego „Orzeł Biały” – model CWL 18.01 powstał w Centralnych Warsztatach Lotniczych.

1931
Konstruktor, Inżynier Zygmunt Puławski przyczynia się do powstanie polskiego myśliwca PZL P-11.

1936
W roku 1936 skonstruowano samolot bombowy PZL 37 „ŁOŚ”- twórcami byli między innymi inż. Jerzy Dąbrowski oraz inż. Piotr Kubicki.

1940
W obliczu II Wojny Światowej powstaje słynny Dywizjon 303 im. Tadeusza Kościuszki, który podczas bitwy o Anglie został uznany za najlepszą jednostkę myśliwską operującą w czasie wojny.

1952
W WSK Mielec startuje produkcja myśliwca MIG-15 oznaczonego sygnaturą Lim-1, który stał się pierwszym samolotem z napędem odrzutowym w historii polskiego lotnictwa. Produkcja powstała na podstawie licencji.

1955
Jest to rok, w którym Mgr. Inż. Tadeusz Sołtyk wraz ze swoim zespołem opracował projekt samolotu szkoleniowego TS-8 „BIES”. To właśnie przy pomocy tej maszyny inż. Andrzej Abłamowicz pobił światowy rekord wysokości 7083 m.

1961
Powstaje słynna „WILGA”, model PZL-104 który stał się znany na całym świecie i był eksportowany do wielu krajów – głównym konstruktorem był inż. Ryszard Orłowski.

1976
Polska łączy awiację z rolnictwem – dzięki licencji firmy Rockwell konstruktorzy pod opieką inż. Józefa Oleksiaka tworzą samolot rolniczy, maszynę PZL-M18 o nazwie „DROMADER”. Projekt zdobywa uznanie na całym świecie.

1987
Jest to rok, w którym Airtech Canada ukazuje światu ofertę samolotów, które zostały przekonstruowane przez Andrzeja Frydrychewicza. Maszyny te napędzane były przez polskie silniki gwiazdowe PZL ASz-62, charakteryzujące się mocą 1000 KM (746 kW) jako DC-3/2000.

1989
Samoloty bojowe MIG 29 stały się wyposażeniem Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polski. Maszyny zostały oddane do 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego z Mińska Mazowieckiego.

 

Lotnicy

 

 

Polska strona kolekcji Douglas – Limitacje Aviator

Aviator dołącza do swojej kolekcji o nazwie Douglas dwa modele oddane w hołdzie Polskiej Awiacji. Pierwszy z nich to model V.3.35.2.282.4 PL, charakteryzujący się kopertą z powłoką w kolorze mosiężno-złotym, a jego tarcza jest w odcieniu wypłowiałej czerni. Model ten został wyceniony na 5100 zł. Drugi czasomierz to „klasyka klasyki”, czyli model V.3.35.0.281.4 PL, białą tarczę okala srebrna koperta wykańczana na wysoki połysk – cena to 4900 zł.

 

 

Poza tymi elementami zegarki nie różnią się od siebie już niczym. Oba warianty posiadają takie funkcjie jak analogowy odczyt godzin, minut oraz sekund, datownik oraz dzień tygodnia w języku polskim. Sercem zegarka stał się szwajcarski mechanizm automatyczny SELLITA SW240-1, kaliber AV-1000 o rezerwie chodu minimum 41 godzin. Pozostałe parametry to 28.800 Półwahnięć, 4Hz, 26 Kamieni oraz nieziemski i misternie wykonany Wahnik w kształcie Godła Polski. Na rewersie czasomierza znajdziemy też gruntowny opis limitacji, oraz wszelkie współczynniki i oznaczenia.

 

Wahnik Polskie Godło

 

Koperta została wykonana ze stali szlachetnej 316 L, jej średnica to 41.20 mm, 11.80 mm grubości, a waga wyniosła 90g. Żłobiona koronka nie posiada gwintu, a więc jest nie zakręcana. Szkiełko to najwyższej jakości szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, wysoce odporne na zarysowania. Wodoszczelność to również wysoki poziom, zegarek posiada szczelność na poziomie 10 ATM (100 M, 330ft). Pasek został wykonany z naturalnej cielęcej skóry o fakturze aligatora z zapięciem motylkowym i jasnym przeszyciem po bokach.
 

Tarcza polska