Loading

Usuwanie rys z zegarka – profesjonalnie oraz domowo

Jeżeli zauważycie, że Wasz wspaniały i ulubiony zegarek posiada rysy na swoim szkiełku i tarczy, może to być idealny moment do jego odświeżenia – polerowanie powierzchni szkła i tarczy, w zależności od ich rodzaju, stopnia uszkodzeń i głębokości powstałych rys decyduje o tym, czy będziecie w stanie „naprawy” dokonać własnymi rękami, a może będzie konieczna wizyta u profesjonalisty. Jak szybko i efektownie usunąć zarysowania? Kiedy możemy się za to zabrać? Zapraszamy do lektury…

 

Porysowane szkiełko

 

Kiedy podjąć decyzję o polerowaniu szkiełka?

Przede wszystkim trzeba zacząć od elementarnego pytania - Czy znam się na polerowaniu i wiem jakimi metodami obchodzić się z danym szkłem? Jeżeli wiemy, że nie mamy o tym bladego pojęcia to lepiej od razu udać się do specjalisty – mowa tutaj oczywiście o zegarmistrzu. Pamiętajcie, że każdy rodzaj szkła wymaga indywidualnego podejścia, dlatego nie powierzajmy naszego czasomierza osobom nie posiadającym wiedzy na ten temat.

Jeżeli jednak posiadamy manualne zdolności i mamy podstawową wiedzę na omawiany temat, możemy spróbować swoich sił w odświeżaniu naszego zegarka. Zacznijmy od rodzaju szkła. Szkiełka plastikowe, inaczej zwane hesalitowymi produkowane są ze specjalnie utwardzanego i oczyszczanego polipropylenu, który jak wiadomo nie jest zbyt odporny na drapanie i zbieranie rys. Zaletą takiego szkła jest możliwość łatwego polerowania, przykładowo za pomocą past i chusteczek przystosowanym do takiego zabiegu – produkty tego typu są dostępne w pełnej gamie producentów w sieci.

Szkiełka mineralne również są bardzo popularną opcją wybieraną przez klientów, wielką zaletą takiego szkła jest niewielki koszt produkcji i potencjalnie dobra odporność na zbicia oraz średnia protekcja przed zarysowaniami. Są one jednak zdecydowanie twardsze od plastikowych i wymagają polerki wyłącznie maszynowej. Jeżeli posiadamy sprzęt polerski i odpowiednie pasty to zabieramy się do roboty, jeżeli tak jak większość nie posiadamy takich zdolności i narzędzi zlecamy renowację zegarmistrzowi.

Musimy również omówić temat szkiełka szafirowego – jego powierzchnię jest w stanie zarysować wyłącznie diament, dlatego konieczność ich polerowania występuje bardzo rzadko. Pamiętajmy jednak, że gdy zauważymy drobne mikrorysy, udajmy się do fachowca, próba ich usunięcia może nas kosztować nowe, bardzo drogie szkiełko.

 

Polerowanie szkiełka

 

Pozbywanie się rys na kopercie zegarka

Doszliśmy już do tego, iż polerowanie szkiełka hesalitowego jesteście w stanie z powodzeniem wykonać we własnym domu. Ale czy tak samo łatwo podejść do rys z koperty, czy bransoletki naszego czasomierza? Niestety, odpowiedź jak w przypadku szkiełek jest podobna – zależy od rodzaju wykorzystanego materiału do produkcji naszej zegarkowej biżuterii. Praktycznie większość stałych konstrukcji, nie posiadających dodatkowych powłok lakieru, czy złoceń można z powodzeniem wypolerować. Samodzielnie możemy polerować jednak jedynie koperty i bransolety wykonane ze stali szlachetnej lub tytanu.

Pamiętajcie jednak, iż domowe sposoby oraz środku dostępne w sklepach i internecie pozwolą na usunięcie wyłącznie drobnych zarysować z powierzchni naszego czasomierza. W przypadku występowania głębszych uszkodzeń i rys, ponownie będziemy musieli udać się do zegarmistrza – korzystając z usług fachowców i specjalistów mamy kontrolę nad faktycznym stanem naszych małych urządzeń, a to dla ich żywotności doskonałe towarzystwo.

Należy pamiętać również o codziennej pielęgnacji, czyszczeniu zegarka oraz unikania jego uszkodzeń.