Loading

Szkiełka i skala Mosha

Witajcie w kolejnym artykule! Dzisiaj dowiecie się o szkiełkach używanych do produkcji zegarków, czyli elemencie który chroni naszą tarczę przed uszkodzeniami, wodą i innymi czynnikami zewnętrznymi. Szkiełko jest bardzo ważnym elementem całego zegarka, nie tylko służy jako wspomniana protekcja, ale także to ono sprawia, iż odbiór i wygląd tarczy jest tak niesamowicie przyjemny dla naszego oka. Wpływ zarówno na owy wygląd, jak i jego właściwości ma głównie materiał bazowy oraz mieszanki do niego dodawane. Istnieje również skala nazywana skalą Mohsa odpowiadająca twardości i wytrzymałości danego szkła. Zaczynamy!

 

Zegarek leży na biurku

 

Skala twardości Mohsa

Zanim przejdziemy do rodzaju szkiełek, wypadałoby przybliżyć sobie skalę Mohsa. Pozwoli to na bardziej obiektywną ocenę danego wyrobu i podjęcie decyzji nad wyborem odpowiedniego dla nas zegarka.

Skala twardości Mohsa to nic innego jak 10-cio stopniowa skala twardości minerałów, która w dokładny sposób określa ich wytrzymałość. Stopień pierwszy oznacza, iż materiał jest najbardziej miękki, przy czym dziesiąty stopień informuje nas o materiale najtwardszym. Całość sprawdzana jest w ścisłych laboratoryjnych warunkach przy pomocy sklerometrów.

 

Skala twardości Mohsa:

1. Talk – minerał bardzo łatwo można zarysować, nawet paznokciem.
2. Gips – minerał łatwo zarysować
3. Kalcyt – minerał można zarysować przykładowo miedzianym drutem
4. Fluoryt – minerał można zarysować ostrzem noża
5. Apatyt – minerał z trudem można zarysować ostrzem noża
6. Ortoklaz – minerał można zarysować ciężkimi stalowymi narzędziami
7. Kwarc – minerał może zarysować szkło
8. Topaz – minerał zarysuje szkło bez trudu
9. Korund – minerał tnie szkło, ale może go zarysować wyłącznie diament
10. Diament – najtrwalszy minerał, można go zarysować tylko innym diamentem.

 

Skala Mosha

 

Szkła z tworzywa sztucznego

W wielu zegarkach do ochrony tarczy zastosowano właśnie szkiełko wykonane z tworzywa sztucznego. Szkło tego rodzaju jest jednak najbardziej podatne na wszelkie uszkodzenia, ale w wypadku wystąpienia drobnych rysek istnieje szansa na ich wypolerowanie bądź delikatny szlif korygujący.

Szkiełka z tworzywa sztucznego produkowane są w praktycznie każdym możliwym kształcie, dlatego są bardzo popularne i dosyć tanie ze względu na komponenty użyte do ich wytworzenia. Takie szkiełka znajdziecie przykładowo w wybranych zegarkach marki QQ, Casio bądź Lorus.

Pełną ofertę na nasze zegarki z zastosowaniem takich szkiełek znajdziecie tutaj: szkiełko plastikowe, szkiełko akrylowe, szkiełko hesalitowe.

Cechy charakterystyczne:

- twardość w skali Mohsa: 1-3/10
- niska cena wymiany
- dowolne kształty i wielkości
- nazwa wymienna: HESALIT bądź szkła AKRYLOWE

 

Q&Q zegarek Smile

 

Szkła mineralne

Szkła mineralne to klasyka klasyki. Wysokiej jakości szkła używane głównie w zegarkach ze średniej półki cenowej. Taki rodzaj szkła można zarysować ostrymi przedmiotami o dosyć wysokiej twardości. Po głębokim zarysowaniu możemy zapomnieć o naprawie, w grę będzie chodzić jedynie wymiana, natomiast średnie oraz mniejsze rysy bez problemu znikną po profesjonalnej polerce lub ewentualnym szlifie korygującym.

Najbardziej popularne są oczywiście szkiełka płaskie, ale możemy także spotkać wypukłe, szczególnie w zegarkach nieco droższych, gdzie zastosowanie szkieł wykonanych z tworzywa sztucznego jest niedopuszczalne.

Zobaczcie koniecznie naszą ofertę na zegarki ze szkiełkiem mineralnym!

Cechy charakterystyczne:

- twardość w skali Mohsa: 4-5/10
- niska cena wymiany
- średnia możliwość pozyskania dowolnego kształtu
- inna nazwa: szkiełko krystaliczne

 

Damski zegare Tommy Hilfiger na ręce

 

Szkła HARDLEX oraz wzmacniane

Szkiełka typu HARDLEX charakteryzują się wysoką odpornością na zarysowania oraz zbicia. Są to szkła mineralne wykonywane w innych technologiach z dodatkiem odpowiednich mieszanek wzmacniających. Typowe szkiełka występujące pod nazwą Hardlex posiadają twardość 7/10 w skali Mohsa, natomiast szkła mineralne wzmacniane około 6/10. Szkła te wyróżniają się także zdolnością utrzymania sprężystości oraz przejrzystości przez bardzo długi czas.

Sprawdźcie już teraz ofertę na nasze zegarki ze szkiełkiem mineralnym wzmacnianym oraz hardlex!


Cechy charakterystyczne :

- twardość w skali Mohsa: 6-7/10
- niska/średnia cena wymiany
- kształt okrągły, rzadko wypukłe

 

Seiko Automatic na ręce

 

Szkła szafirowe

Szkła szafirowe mają twardość bardzo zbliżoną do naturalnie występującego szafiru, dlatego uważane są za jedne z najtwardszych. Stosuje się je głównie w zegarkach wyższej, choć czasami też średniej klasy. Szkiełka te są wybitne pod kątem estetyki, a ich produkcja bazuje na sproszkowanych materiałach syntetycznych ze spora dawką tlenku aluminium. W procesie wytapiania tworzy się każdorazowo jednolity blok szklany, którego skład jest zależny od producenta i technologi która jest wykorzystywana. Im czystszy blok, tym również wyższa cena. Takie bloki cięte są na plastry, które po szlifach przerabia się na szkiełka pod określone modele zegarków.

Sprawdźcie ekskluzywne oferty w naszym sklepie na zegarki ze szkiełkiem szafirowym.

Cechy charakterystyczne:

- twardość w skali Mohsa: 7-9/10
- wysoka cena wymiany
- mała możliwość pozyskania dowolnych kształtów

 

Zegarek Roamer na ręce

 

Szkła szafirowe z powłokami antyrefleksyjnymi

Normalna polerka szkiełek powoduje załamanie promieni świetlnych oraz powstawanie odbić, a to przekłada się na mniejszą czytelność zegarka, szczególnie w ostrym świetle. Aby pozbyć się takiego zjawiska nanosi się na powierzchnię szkiełka szafirowego specjalną powłokę antyrefleksyjną. Szkiełka szafirowe z powłokami stosowane są w zegarkach wysokiej klasy oraz tej najwyższej. Powłoka antyrefleksyjna jest bardzo cienka, nanosi się ją w wysokich temperaturach, również pod zwiększonym ciśnieniem i w odpowiedniej atmosferze gazowej. Dzięki temu od szkiełka nic się nie odbija oraz odczyt nie jest zakłócony.

Sprawdzajcie nasze gorące zegarki ze szkiełkiem szafirowym z powłoką antyrefleksyjną!

Cechy charakterystyczne:

- twardość w skali Mohsa: 8-9/10
- bardzo wysoka cena wymiany
- mała możliwość pozyskania dowolnych kształtów

 

Zegarek Aviator na ręce pilota

 

To już koniec dzisiejszego artykułu, więc jeśli dotarliście aż tutaj to zapewne mocno interesujecie się tematem zegarków, bądź szukacie rozwiązania najlepszego dla siebie. Mamy dla Was w prezencie kod rabatowy w wysokości 10%! Wystarczy w koszyku podać w polu rabatowym kod: "czytambloga" i to tyle! Do następnego ;)

Etykiety