Loading

Rotomat - kompan zegarka automatycznego

Miłośnicy zegarków, posiadający w swojej kolekcji więcej niż jeden czasomierz z mechanizmem automatyczny doskonale wiedzą, jak problematyczne bywa przestawianie ich nawet po krótkiej przerwie w użytkowaniu, a więcej kłopotów sprawiają modele wyposażone w funkcje dodatkowe, takie jak indykator faz księżyca, czy zwykły kalendarz. Często takie operacje wymagają dodatkowego nakładu czasu, a także specjalistycznych akcesoriów.
 
Zegarek automatyczny jest doskonałym urządzeniem, dzięki któremu nie musimy za każdym razem nakręcać mechanizmu, czy regularnie wymieniać baterii. Warto wziąć jednak pod uwagę, że automatyczny naciąg, który nie jest używany przez jakiś czas, w końcu przestanie się nakręcać – ruchy naszej ręki nie zasilają wówczas mechanizmu. Staje się to kłopotliwe przy większej ilości takich czasomierzy w kolekcji lub, gdy nasz zegarek zakładamy okazjonalnie. Co więcej, mechanizm nieużywany przez dłuższe okresy czasu może stracić swoje wartości związane z precyzyjnym odmierzaniem czasu, a wtedy może być konieczna renowacja, która może pochłonąć spore ilości pieniędzy. W tej sytuacji z pomocą przychodzi właśnie rotomat.
 
Prosto rzecz ujmując rotomat jest pojemnikiem na nasz zegarek, który dodatkowo wprawia go w ruch. W zależności od modelu rotomatu, może on pomieścić od jednego do nawet kilkuset zegarków, lecz takie rozwiązania dedykowane są raczej dużym firmom oferującym takie czasomierze. Urządzenie to nieustannie wprawia zegarek w ruch okrężny, podobny do tego wykonywanego przez nasz nadgarstek. Najpopularniejsze rotomaty możemy podłączyć bezpośrednio do prądu, jednak na rynku spotkamy również zasilanie akumulatorowe. Profesjonalne rotomaty możemy dowolnie ustawiać pod kątem parametrów naszych zegarków, decydować o kierunku obrotu i liczbie obrotów na dzień.
 
rotomat jeden zegarek
 
Rotomat jest więc urządzeniem dla każdego, kto nieregularnie korzysta ze swojego automatycznego czasomierza lub posiada więcej niż jeden zegarek z naciągiem automatycznym. Najprostsze modele możemy odnaleźć już w cenie nie przekraczającej 100zł, jednak warto zagłębić się w parametry takiego urządzenia, gdyż przy większej kolekcji lub bardziej zaawansowanych mechanizmach może ono nie wystarczyć. Górnej granicy cenowej nie będziemy się starać nawet określać, rotomaty jako barek na alkohole, urządzenia z pojemnikami na cygara wykonane z drewna, stali i metali szlachetnych mogą sięgać astronomicznych sum, a my z rozsądku wolimy pozostać na ziemi. 
 
 
rotomat grupa zegarków
Etykiety