Loading

Jak dbać o zegarek?

JAK DBAĆ O ZEGAREK?

Modeli zegarków nie sposób zliczyć, mnogość czasomierzy na bransolecie, paskach z mechanizmami kwarcowymi czy automatycznych zapełnia rynek i praktycznie niemożliwe staje się nie znalezienie tego jedynego, który spełni wszystkie nasze zachcianki. Ważne jest to, aby uświadomić sobie, że zegarek w istocie jest precyzyjną maszynką do odmierzania czasu, któremu wiele czynników może zaszkodzić. Jak dbać o zegarek? Dowiecie się tego czytając ten artykuł.

Niestety na poważne uszkodzenia mechaniczne i przykre awarie nie jesteśmy w stanie nic poradzić, w takich sytuacjach należy oddać zegarek w ręce specjalisty, a najlepiej oficjalnego serwisu, w innym wypadku naprawa na własną rękę może zakończyć się śmiercią zegarka.

Jak dbać o bransoletę? Każdy z nas chce, aby bransoleta zawsze błyszczała i cieszyła swoim wyglądem nie tylko właściciela, ale także każdego kto na nią spojrzy. Wbrew pozorom czyszczenie bransolety nie jest rzeczą trudną. Potrzebujemy jedynie wody oraz mydła, może być najzwyklejsze, w zupełności wystarczy. Bransoletkę możemy czyścić np. szczoteczką z miękkim włosiem, będzie ona idealna, pozwoli dokładnie wyczyścić każdy ciężko dostępny kącik. Ważne jest jednak to, aby po każdej takiej operacji wytrzeć zegarek do sucha. Bransoletkę możemy wypolerować ściereczką z mikrofibry, aby zlikwidować zacieki i nadać pięknego blasku. Warto wspomnieć również o tym, aby upewnić się czy zegarek posiada certyfikat wodoszczelności, choć obecnie na rynku ciężko spotkać zegarki nie posiadające wodoszczelności przynajmniej na poziomie 3ATM.

 

Jak dbać o bransoletę?

 

Jak dbać o pasek? Tutaj sprawa jest jeszcze prostsza, wystarczy przestrzegać prostej zasady – unikać zawilgocenia. Namoknięty lub przepocony pasek może utracić swoje naturalne cechy, dlatego warto kontrolować jego wilgotność, jeśli się zmoczy należy go ściągnąć i odstawić do wysuszenia. Warto również unikać bezpośrednich promieni słonecznych, które mogą doprowadzić do odbarwień zewnętrznej części skóry lub do jej zmatowienia. Czasami warto również sięgnąć po dodatkowe środki służące poprawie kondycji skóry naturalnej. Impregnatów i czyścików jest na rynku dość sporo. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcecie wydawać pieniędzy na dodatkowe specyfiki można wykorzystać dostępny w domu krem do ciała. Najlepiej sprawdza się klasyczny krem NIVEA, delikatnie wsmarowujemy małą ilość w skórę, zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną część. Tak zaimpregnowany pasek należy odstawić na kilka godzin, najlepiej na noc, aby dokładnie wchłonął cały krem. Pasek również możemy polerować (lico) po użyciu kremu lub impregnatu, najlepiej do tego posłuży bawełniana tkanina lub mikrofibra.

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest oddziaływanie magnetyczne na nasz zegarek. Niezależnie od mechanizmu, jest ono bardzo groźne. Tutaj warto zwrócić uwagę na miejsce przechowywania naszych czasomierzy, unikać należy odkładania zegarka na dłuższy czas w pobliżu urządzeń wytwarzających pole magnetyczne, takich jak głośniki, telewizor, czy lodówka. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy "testować" zegarka za pomocą magnesu. Nasza sikorka narażona na długie działanie magnetyczne może po prostu przestać działać lub stać się bardzo nieprecyzyjnym urządzeniem.

 

Jak dbać o pasek?

 

Wizualnie nasz zegarek będzie prezentował się znacznie lepiej bez zarysowań, czy pęknięć na szkiełku i elementach dodatkowych, dlatego choć istnieją zegarki bardziej odporne na uszkodzenia, warto ściągać je podczas ciężkich prac np. na budowie, jeśli oczywiście mamy taką możliwość. Tutaj  najlepszym środkiem zapobiegawczym będzie nasz własny rozsądek.

Kwestie zewnętrzne rozwiązane. Skupmy się więc teraz na zasilaniu naszego czasomierza. Jeżeli posiadamy mechanizm kwarcowy, a głównym źródłem zasilania jest bateria, powinniśmy ją regularnie wymieniać co jakiś czas, najlepiej po okresie około roku. Jeśli jednak umknie nam ten szczegół i zorientujemy się, że zegarek przestał działać, należy niezwłocznie wymienić takową baterię. Zapobiegnie to prawdopodobnemu wylaniu się płynów z baterii, które bogate są w metale ciężkie, niebezpieczne nie tylko dla zegarka, ale samego właściciela!

 

Prawidłowa profilaktyka

 

Prawidłowa profilaktyka pozwoli nam dłużej cieszyć się pięknym zegarkiem. Pamiętać warto jednak o tym, że takie zabiegi nie są poważną konserwacją. Każdy mechaniczny problem eliminujmy tylko i wyłącznie u zegarmistrza lub oficjalnego serwisu. Własnoręczne "dłubanie" może zniszczyć czasomierz, albo wpędzić nas w niemałe koszta.

Etykiety