Loading

BIG BEN – cztery lata przerwy… ciekawostki i fakty o sławnym zegarze z Anglii.

Bicie słynnego dzwonu z wieży zegarowej oficjalnie zabrzmiało ostatni raz 21 sierpnia 2017 roku z powodu zbliżającego się remontu, który trwa i łącznie trwać będzie aż 4 lata. Pojawiły się jednak wyjątki, magiczne bicie usłyszeć można było podczas takich dni jak Dzień Pamięci oraz Nowy Rok.

Nazwa Big Ben używana jest najczęściej jako określenie wieży wraz z zegarem i dzwonem, lecz tak naprawdę jest to pierwsza nazwa samego dzwonu. Wieża była po prostu wieżą zegarową, a w roku 2012 nadano jej nazwę Wieży Królowej Elżbiety. Sama budowla powstała na przełomie lat 80/90 XIII wieku za czasów Króla Edwarda Pierwszego. Mieściła się ona w północnej części New Palace Yard, posiadała sprawny zegar i dzwon wybijający pełną godzinę.

Oryginał został zastąpiony drugą konstrukcją w roku 1367. Był to pierwszy zegar publiczny w całej Anglii. W 1707 roku wieża popadła w całkowitą ruinę, po czym zdecydowano się na jej rozebranie. Natomiast na miejscu, w którym stała niegdyś ta wybitna konstrukcja umieszczono zegar słoneczny.

 

Widok starego londynu na obrazie

 

Rok 1834 był strasznym czasem dla części Pałacu Westminsterskiego, który uległ rozległym uszkodzeniom podczas pożaru.

Ogłoszono konkurs na najlepszy projekt wieży, wśród 96 pomysłów wybrano dzieło Sir Charlesa Barry. Ciekawe jest również to, iż w pierwowzorze projektu nie znajdziemy zegara, ten dodany został dopiero w roku 1836. Sir Charles Barry do prac nad zegarem zaprosił przyjaciela Benjamina L. Vullamieg’o.

Zegarmistrz Królowej rozpoczął projektowanie zegara, jednak inni, wysoko cenieni zegarmistrzowie, a między nimi Edward John Dent, także chcieli brać udział podczas tworzenia tak wielkiego dzieła. Spór nabierał na sile, rozwiązano go przez konkurs, na którego czele stanął sam sędzia Królewski - Astronom Sir George Airy.

Wyznaczono wysokie standardy takie jak:

- Pierwszy skok godzinowy, którego dokładność miała wynosić 1s.

- Punktualność chodu możliwa do telegrafowania przez Obserwatorium Greenwich dwa razy w ciągu dnia.

Wymagania te spowodowały spore opóźnienia w pracach nad zegarem.

Zwycięski projekt należał do Edmunda Becketta Denison’a, który co bardzo ciekawe, nie był zegarmistrzem z wykształcenia, a prawnikiem. Pasja do zegarów ograniczała się jedynie do hobby. W roku 1852 wyznaczono Edwarda Johna Dent’a do budowy wedle ścisłych wytycznych Denison’a. W trakcie budowy odkryto jednak, że wieża nie jest w stanie pomieścić zaprojektowanego zegara.

Dokonano potrzebnych poprawek, ale nie uniknięto kolejnych opóźnień.

W roku 1853 roku niespodziewanie zmarł E. J. Dent, a jego miejsce przy kończeniu budowy zajął pasierb Denta. Prace zakończono rok później.

 

Widok na stary Big Ben

 

Niestety doszło do kolejnego opóźniona, budowa samej wieży nie została dokończona w wyznaczonym terminie.

Do czasu instalacji w 1859 roku, zegar był przechowywany w fabryce należącej do Dent’a. Przez ten okres Denison wprowadził bardzo dużo znaczących poprawek, które zrewolucjonizowały zegarmistrzostwo. Zastosował on bowiem podwójne koło wychwytowe wyposażone w trzy długie zęby - nazwane wychwytami Denisona. Największą zaletą tego rozwiązania okazało się opóźnienie wynoszące maksymalnie 1 sekundę na dzień, oraz brak konieczności częstego smarowania.

Zegar zamontowano wewnątrz wierzy w kwietniu 1859 roku.

 

Mechanizm zegara Big Ben

 

Zegar wyposażony jest w trzy podwieszane ciężary łączone z mechanizmem oraz pięć dzwonów znajdujących się na dzwonnicy. Mechanizm zegara składa się z trzech tak zwanych "pociągów" wykonanych z bębnów, kół zębatych, a każdy bęben połączony został przez stalowe linii do ciężarów.

Całość tej niezwykłej konstrukcji napędzana jest przez grawitację, opuszczające się ciężary dostarczają niezbędnej energii poszczególnym bębnom, które przez serie kół zębatych oraz wałków uruchamiają zegar wraz z systemem wybijania godziny.

"Going Train" jest centralną sekcją mechanizmu, składa się z pojedynczego wału prowadzącego do gniazda przekładni, która wprawia w ruch cztery wskazówki.

"Chime Or Quarter Chain" to prawa sekcja całego mechanizmu. Odpowiada ona za cztery dzwony kwartalne. Każdy z nich połączony został serią metalowych prętów prowadzących do pomieszczenia łączącego, z którego za pomocą lin ze stali połączono każdy z nich z dźwignią.

"Strike or Hour Train" to oczywiście lewa sekcja, która łączy się z głównym dzwonem Big Ben, który wybija pełne godziny.

 

Zegar na wieży Big Ben

 

Klikając w link możecie sprawdzić w jaki sposób działa zegar - Symulacja działania zegara.

Na samym początku wskazówka minutowa wykonana z żeliwa okazała się zbyt ciężka i została zastąpiona miedzianą. 31 maja 1859 roku po raz pierwszy uruchomiono zegar, a wraz z nim pierwszy raz wybił Wielki Dzwon, znany wszystkim jako Big Ben. Każda z tarcz na wieży posiada średnicę aż siedem metrów i składa się z 312 elementów opalowego szkła.

Wskazówka godzinowa ma 2,8 m długości, a minutowa 6,3 m. Ponadto każda tarcza oświetlana jest przez 28 energooszczędnych żarówek o mocy 85 Watt, a każda z nich posiada żywotność około 60 000 godzin.

Pod zegarem można dostrzec napis "Domine Salvam Fac Reginam Nostram Victoriam Primam", co w tłumaczeniu oznacza "Boże, chroń królową, Obdarz ją zwycięstwem".

Podczas II Wojny Światowej tarcze zegara nie były podświetlane zgodnie z zasadami, które obowiązywały w tym okresie w całym Londynie. Czasem, z przyczyn nietypowych, musiano ustawiać poprawne wskazanie czasu.

W roku 1944 owady spoczywające na jednej ze wskazówek spowodowały spore opóźnienie całego zegara, a w roku 1962 z powodu bardzo silnej nawałnicy śnieżnej doszło do zlodowacenia Big Bena, który wybił Nowy Rok z opóźnieniem, które wynosiło 10 minut.

 

Widok nocą na Londyn

 

Obecnie czekamy, aż Big Ben "powróci do żywych" z niecierpliwością, a ten czas umila nam praca przy zegarkach, które tak chętnie u nas zamawiacie! Dziękujemy, a jeśli jesteśmy już przy temacie ogromnego zegara to zaproponujemy Wam kilka ciekawych marek, które oferują prawdziwe "Big Busole" ;) Marka Police posiada niezwykłe pod kątem designu, agresywne czasomierze o naprawdę sporych rozmiarach. Litewski producent marki Vostok Europe w swoich zasobach posiada ogrom modeli o dużych gabarytach i niesamowitej jakości względem ceny! Polecamy w szczególności kolekcję Anchar. O Casio G-Shock chyba nie musimy wspominać? ;)

 

Royal London logo

 

W naszej ofercie oczywiście nie mogło także zabraknąć zegarków z prawdziwie królewskim angielskim rodowodem - Royal London, to marka zegarków, która jak żadna inna wpisuje się znakomicie w dzisiejszy temat. Zegarki Royal London dzielą się na męskie oraz damskie, więc na prawdę jest w czym wybierać i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Etykiety