Loading

Największe targi zegarmistrzowskie powracają! - Baselworld i Watches & Wonders Geneva

Przez trudności spowodowane Covid-19 nie mogły się odbyć jedne z największych targów zegarkowych na świecie – oczywiście mowa tutaj o fizycznych eventach organizowanych dla tysięcy zgromadzonych ludzi. W 2022 roku zapowiedziano dwie ogromne prestiżowe imprezy – Watch & Wonders Geneva oraz Baselworl powracają, ale w nieco zmienionej formule.

 

Basel watches

 

Wyjście z wirtualnej rzeczywistości

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa sprawiła niemało problemów wielu gałęziom przemysłu oraz biznesu na całym globie. Niestety zegarmistrzostwo również zostało dotknięte przez siejący spustoszenie covid. Ogromne straty pieniędzy spowodowane zostały spadkiem sprzedaży wynikającej z ograniczeń zdrowotnych w różnych krajach. Część prestiżowych sklepów i butików zostało zamkniętych bezpowrotnie, a największe targi nie mogły się odbyć z wiadomych przyczyn. Choć starano się gromadzić zainteresowanych tematem ludzi na oficjalnych streamach i live, to odbiór całego konwentu tracił swoją pierwotną magię – czyli emocje ludzi, ogniste prezentacje i bardzo luksusowe przedmioty na wyciągnięciu ręki. Watches & Wonders w zeszłym roku po ponad stu trzech latach istnienia podali informację o wycofaniu się z tworzenia jakichkolwiek eventów. Na szczęście informacja ta została niedawno cofnięta, a w przyszłym roku będziemy mogli obserwować targi w ich fizycznym wydaniu, ale z lekko zmienioną formułą. Wrócą także wszystkim dobrze znane targi Baselworld.

 

Targi zegarków w Bazylei

 

Odświeżona odsłona Baselworld

Warto na samym początku wspomnieć o pierwszym Baselworld, który miał miejsce 15 kwietnia 1917 roku! Był to przełom prezentacji luksusowych zegarków, który przez kolejne lata zbierał wokół siebie rzeszę wiernych fanów zegarmistrzostwa. Dzięki wielkim brandom, które wybierają się ze swoimi czasomierzami na targi Baselword rok w rok, impreza ta stała się wydarzeniem niezwykle prestiżowym, którego nie można mimowolnie ominąć. Trudności spowodowane Covid-19 przyniosły mroczne dni dla organizacji. Organizacja już przed pandemią miała jednak większy problem – ich format według wielu brandów stał się przestarzały. Brakowało nowych rozwiązań i pomysłów. Przez to część wielkich przedsiębiorców wypisywało się z uczestnictwa w tym evencie. W 2020 roku konwent się nie odbył z przyczyn bezpieczeństwa zdrowia w czasie pandemii. Organizatorzy tak naprawdę dostali dodatkowy czas na przemyślenia i poprawę wad, które nagromadzili wcześniej. Możliwość straty takich marek jak Rolex, czy Patek Philippe na rzecz W&W w Genewie stała się motorem napędowym dla nowego pomysłu. Dyrektor zarządzający programem targów Baselworld powiedział: „Baselworld musi pozostać, musi przetrwać, ale także potrzebuje fundamentalnych zmian, aby móc to zrealizować.” Zmienią się przede wszystkim plany organizacyjne – mniejsi przedsiębiorcy zegarkowi będą wystawiać swoje panele, które mają być łatwo dostępne dla sprzedawców detalicznych, dzięki czemu zwiększy się wydajność współpracy między kontrahentami. Co ciekawe Baselworld nie przestaje wierzyć w cyfrową przyszłość – zamierzają stać się platformą dostępną przez cały rok prezentującą wydarzenia, live, oferty z branży jubilerskiej i zegarmistrzowskiej.

 

Watch & Wonders – nowa nazwa, nowy format

Pamiętacie Salon International de la Haute Gorlagerie w Genewie, w skrócie SIHH? Były to jedne z najbardziej prestiżowych targów zegarmistrzowskich na całym świecie! I dalej są… tylko pod nazwą Watches & Wonders Geneva – wprowadzenie nowego formatu po 30 edycji SIHH wymagało pewnych zmian, aby przyciągnąć nowych zainteresowanych oraz pozytywnie zaskoczyć stałych bywalców. Niestety pierwsza jubileuszowa impreza nie mogła się odbyć z powodów pandemii koronawirusa. Organizatorzy postanowili przejść w całkowity tryb online. Niestety format ten nie przyniósł nic dobrego, straty nie tylko pieniężne, ale również spadek zainteresowania spowodowały podjęcie decyzji o wycofaniu się z organizacji eventów. Gdzieś w oddali pojawiło się jednak światło – spadek zakażeń oraz ogólne luzowania obostrzeń sprawiły, że W&W poinformowało o wznowieniu targów, które mają się odbyć w kwietniu 2022 roku, gdzie organizacja ma stawiać przede wszystkim na bezpieczeństwo – twórcy zapewniają jednak, że wszystkie luksusowe dzieła sztuki będą ogólnodostępne do oglądania, a wyodrębnione platformy prezentacyjne pozwolą łatwiej klasyfikować tematykę przez co uniknięcie masowego zgromadzenia będzie łatwiejsze.

 

BaselWorld

Etykiety