Loading

Zegarki na wystawie - dlaczego godzina 10:10 ?

Wpatrując się na piękne zdjęcia zegarków lub bardzo estetyczne wystawy, zapewne czasami zastanawialiście się nad ich wysoką jakością techniczną - chodzi oczywiście o ogół prezencji czasomierzy. Czy istnieją sztywne zasady prezentacji modeli i jeśli tak, to dlaczego akurat takie?

Rzeczy małe pod względem gabarytów, szczególnie przyrównując je do swoich użytkowników trudno przedstawić w obiecującej formie lub naturalnym dla nich ujęciu. Problemy takie często uniemożliwiają pełnowartościowe udziały czasomierzy choćby na wybiegach modowych, czy klasycznych sesjach zdjęciowych. Jak z tym problemem radzą sobie producenci przysłowiowych "sikorków"?

 

Sklep z zegarkami Rolex

 

Ustawianie wskazania czasu

Podczas przeglądania katalogów producentów i różnych stron internetowych sklepów na pewno zwróciliście uwagę na bardzo charakterystyczną cechę fotografii promowanych zegarków. Na większości z nich zegarki są ustawione na godzinę dokładnie 10:10. W niektórych przypadkach możemy też zaobserwować lekki odskok od tej reguły, ale są to jedynie 2 minuty w jedną lub w drugą stronę.

 

Citizen CB5020-87L

 

Swoją drogą, jeśli podoba wam się Citizen na grafice wyżej to model ten znajdziecie w naszej ofercie w bardzo korzystnej cenie - Citizen Radio Controlled CB5020-87L, a ma on naprawdę wiele do zaoferowania, ale to już temat na inny materiał.

 

Zgodnie z tytułem - dlaczego 10:10?

Jak to już w życiu bywa, odpowiedź najbardziej prawdopodobna jest z drugiej strony najnudniejszą. Istnieje jednak kilka takich, które nadają prezentowanej godzinie wspaniałych cech, czasem nawet magicznych ;)

Niektórzy uważają, że wskazanie to powiązane jest bezpośrednio z godziną śmierci Abrahama Lincolna - prezydenta Stanów Zjednoczonych. Uważa się, że Lincoln został zamordowany przez Johna Bootha w loży waszyngtońskiego teatru. Zamachowiec krzycząc "sic semper tyrannis" sztrzelił Abrahamowi prosto w głowę. Sytuacja miała miejsce niedługo po godzinie 22. Stąd wzięło się przypuszczenie, że w celu upamiętnienia tego wydarzenia czasomierze umieszczane w wystawowych oknach wskazywały właśnie 22:10. Teoria ta jednak nie może mierzyć się z obecnymi faktami - jak wynika z dokumentacji, zamachu dokonano o godzinie 22:15, a sam prezydent zmarł następnego dnia o 7:22. Skoro już nawiązaliśmy do historii Stanów, czy wiecie że marka Fossil pochodzi właśnie z Ameryki? - sprawdźcie naszą ofertę na męskie i damskie zegarki tego producenta.

Inne opinie sugerują na związek tej właśnie godziny ze zrzuceniem bomby atomowej na Nagasaki. W tym przypadku źródła historyczne również są bezlitosne - wybuch nastąpił o godzinie 11:02 i nie da się tego w żaden sposób przyrównać do 10:10. Drugą kwestią jest fakt, iż ta godzina występowała w katalogach już w latach 20-tych ubiegłego wieku.

Kolejna teoria, niestety całkowicie nieweryfikowalna mówi o uruchomieniu pierwszego zegara wodnego właśnie o 10:10. Według historii taki zegar po raz pierwszy zbudowano w Chinach, w roku 724. Nic nie wiadomo o godzinie kiedy mechanizm został pobudzony do życia. W Europie powstanie pierwszego zegara mechanicznego datuje się na ponad 200 lat wstecz i też nic nie wiadomo o godzinie publicznego uruchomienia.

Inne, mniej intrygujące teorie i mity wskazują między innymi na "optymistyczny wydźwięk układu wskazówek", który miałby być zbliżony do uśmiechu lub litery "V" symbolizującej zwycięstwo (ang. - Victory). W jakim celu taki zabieg? Po to by nakłaniać i pozytywnie nastrajać potencjalnych nabywców.

Możemy się również spotkać z opiniami, że układ ten jest po prostu estetyczny ze względu na symetrię, choć nie wiadomo dlaczego inne "symetryczne" godziny miałyby być mniej estetyczne.

I tak doszliśmy do najnudniejszego wyjaśnienia - taki układ jest po prostu praktyczny… i tyle. Wszystkie cechy zegarka, tarcza, funkcje są w takim układzie najlepiej i najładniej prezentowane. Marka, której logo widnieje zazwyczaj pod "12" nie jest w żaden sposób zasłonięta, podobnie datownik, który najczęściej umieszczony jest na godzinie 3. Dodatkowe wskazania obejmują zaś (przeważnie) dolne części tarczy.

 

Podsumowanie

Ostatnie wyjaśnienie jest jak najbardziej trafne i przede wszystkim prawdziwe, wypowiedzieli się na ten temat sami producenci. Nie tłumaczy to jednak dlaczego wszyscy stosują wyłącznie ten układ. Ta tajemnica zapewne nigdy nie zostanie ujawniona… więc może coś jednak jest na rzeczy?

Lubimy takie klimaty, kiedy główkowanie i porównywanie teorii jest intrygujące, szczególnie w branży, którą się zajmujemy i pasją jaką w nią wkładamy. Zerknijcie koniecznie na prezentacje kilkuset zegarków z naszej oferty na naszym kanale na YouTube – e-zegarki official, może coś wam wpadnie w oko ;)

 

Etykiety