Loading

Jak nosić zegarek? Na prawej czy lewej ręce?

Na którą rękę założyć zegarek?

Każdy posiadacz czasomierzy choć raz zadał sobie to pytanie. Dlaczego w naszych kręgach przyjęło się noszenie zegarka na lewej ręce? I przede wszystkim, czy zakładanie go na prawą nie będzie faux pas? Zachęcamy do lektury i własnych przemyśleń.

Lewa ręką to czysta kultura lat 50-tych.

Nieważne czy mówimy o zegarkach sportowych czy eleganckich. Patrząc na większość użytkowników, zdecydowanie przeważa preferencja noszenia czasomierza na lewym nadgarstku. Jest to wynikiem odpowiedniego doboru biżuterii, a duże podwaliny powstały w latach 50-tych. To właśnie w tym okresie czasomierze stały się bardzo popularne. Ze względu na fakt, iż w tamtych czasach zdecydowana większosć mężczyzn była żonata, a co za tym idzie na ich palcach widniały obrączki (zgodnie z tradycją i zasadami - na prawej ręce) dla zachowania równowagi lewa ręka została wykorzystana do noszenia zegarka. Doskonale zdajemy sobie sprawę ile modeli jest obecnie na rynku, a zegarek poza swoimi pierwotnymi funkcjami pełni obecnie bardziej rolę biżuterii i dodatku do naszego ubioru. Nie dziwi więc fakt, iż ludzie wolą symetryczne rozmieszczenie swoich dodatków, co pozwala na podniesienie walorów estetycznych stylizacji.

 

zegarek na lewej ręce

 

Prawa ręka, a zegarek.

Kwestie kulturowe i estetyczne zostały już wyjaśnione, ale warto poruszyć naistotniejszą kwestię - wygodę! Eleganckie wyjście, bankiet, czy dowolnie inna impreza może być tylko wyjątkiem zmiany nadgatska. Obecnie nie ma to najmniejszego znaczenia, na której ręce będziemy nosić nasz czasomierz. Ważne jest to, aby było nam wygodnie. Jest dużo osób posługujących się lewą ręką, częściej niż prawą, co może przyczyniać się do braku wygody użytkowania zegarka na tymże nadgarstku. Kluczową sprawą jest fakt, aby nasz dodatek nie przeszkadzał nam w codziennych czynnościach, w pracy, czy przy myciu samochodu. Powstały nawet specjalne modele przeznaczone do noszenia na prawym nadgarsku. Modele takie charakteryzują się umiejscowioną koronką z lewej strony tarczy tak aby można było go łatwiej obsługiwać lewą dłonią. Więc czemu nie?

 

zegarek na prawej ręce

 

Kompromis najlepszą decyzją!

Podsumowując, najlepszą decyzją o wyborze nadgarstka będzie komfort użytkowania naszego zegarka. Wszystko to już sprawa indywidualna, przecież jedne osoby mogą woleć zegarek na bransolecie, a inne tylko i wyłącznie na pasku. W sytuacjach specjalnych, gdy chcemy wyglądać najlepiej i odmiennie niż zawsze możemy założyć nasz czasomierz na drugą rękę. Obecnie nie ma to żadnego kulturowego znaczenia, która ręka jest tą właściwą. Najważniejsze jest to aby noszony przez nas zegarek prezentował się jak należy i abyśmy wygodnie mogli go obsługiwać.

Etykiety