Loading

Marka Casio – od kalkulatora do waveceptor'a

Marka Casio kojarzy się z wieloma równymi produktami – instrumentami muzycznymi, kasami fiskalnymi, projektorami, kalkulatorami i oczywiście z zegarkami. Miano multibranżowego giganta zyskała po wielu latach istnienia na rynku oraz dzięki wielu innowacjom, jakie zostały wprowadzone do zwykłych sprzętów codziennego użytku. Przyjrzyjmy się bliżej i poznajmy drogę jaką firma musiała przejść, aby ich czasomierze (i nie tylko) stały się produktami kultowymi.

 

Obecne logo Casio

Obecne logo Casio

 

Kalkulatory i fajki Yubiwa

W roku 1946 Tadao Kashio założył firmę o początkowej nazwie Kashio Seisakujo. Był to pierwszy krok i początki nowej marki. Jednym z pierwszych produktów, który może pochwalić się niemałym sukcesem nie ma kompletnie nic wspólnego z obecnym asortymentem sprzedawanym przez Casio. Była nim innowacyjna konstrukcja – fajka Yubiwa – zgrabnie zamontowany na pierścieniu ustnik, który umożliwiał wypalenie papierosa od początku do końca, bez konieczności trzymania go w ręku. Okres powojenny w Japonii charakteryzował się wyczerpaniem zapasów tytoniu, a możliwość palenia bez strat cennych liści okazał się strzałem w dziesiątkę - kraj kwitnącej wiśni wręcz zakochał się w tym urządzeniu!

 

Fajka Yubiwa Kashio Seisakujo

Fajka Yubiwa Kashio Seisakujo

 

 

Sukces jaki przyniosły fajki Yubiwa popchnął biznes do przodu, firma w 1949 roku rozpoczął pracę nad nowoczesnym kalkulatorem. Prace zostały ukończone w roku 1954, czyli po upływie aż 5 lat! Prototyp od samego początku przyciągał wielkich inwestorów i skupiał mnóstwo uwagi wokół siebie. Wersja ostateczna z roku 1956 miała wagę 140kg, a jej wielkość i wygląd przypominały sporych rozmiarów biurko. W tym samym roku bracia Kashio postanowili wystawić swoje "dziecko" na targach, które odbywały się w Sapporo, jednak napotkali na spory i nieoczekiwany problem. Samo urządzenie przekroczyło regulaminowe wymiary jakie może posiadać ładunek przewożony samolotem. Nieugięta obsługa lotniska nie przychyliła się do próśb braci, a sprzęt musiał zostać rozmontowany. Po dotarciu na miejsce nadszedł czas na koszmar – urządzenie po ponownym zmontowaniu nie działało.

 

Pierwszy kalkulator CASIO

Pierwszy kalkulator CASIO

 

 

Wszelkie próby wskrzeszenia maszyny niestety nie przyniosły skutku. Prezentacji dokonano na modelu niesprawnym. Bracia Kashio byli całkowicie załamani, nie łudzili się już nawet że ktokolwiek zwróci uwagę na konstrukcję ich życia. Jednak, ku ich zaskoczeniu do siedziby Kashio Seisakujo zawitał przedstawiciel Uchida Yoko Co., który wykazał ogromne zainteresowanie pechowym kalkulatorem. Siedem lat trudów w końcu przyniosło oczekiwane efekty – firma Uchida Yoko stała się oficjalnym dystrybutorem nowego kalkulatora. W tym samym roku zmieniono nazwę firmy na Casio Computer Co., a w rolę prezesa, na prośbę braci wcielił się ich ojciec – Shigeru Kashio. Nazwa Casio nie powstała bez przyczyny, był to zabieg dostosowania się do zagranicznych odbiorców oraz zapisanie za pomocą alfabetu łacińskiego nazwiska Kashio – 樫尾忠雄. Zapisu "Kashio" nie użyto ze względu na obawy Tadao, który uważał że firma może zostać uznana za włoską markę.

 

Bracia Kashio

Bracia Kashio

 

 

Sprzedaż kalkulatorów Casio była tak ogromna, że aby sprostać popytowi, w 1960 roku powstała całkiem nowa fabryka w Yamato-machi. Ten sam rok był również momentem opracowania specjalistycznego kalkulatora AL.-1, który kierowany był dla placówek naukowych. Powstał także TUC Compuwriter, urządzenie pozwalające na otrzymanie druków z kalkulatorów kompatybilnych z tym sprzętem. Wtedy właśnie firma Casio stała się jednym z liderów rynku w tej dziedzinie. Również w 1960 roku doszło do zmiany na najwyższych szczeblach firmy – Tadao Kashio objął stanowisko nowego prezesa firmy.

 

Casio Compuwriter

Casio Compuwriter

 

 

Tranzystory, kryzys firmy i wielkie innowacje

Zmierzch kalkulatorów przekaźnikowych przypada na lata 50' i 60'. Na rynku pojawiły się pierwsze urządzenia z funkcją liczenia, oparte na działaniu lamp elektronowych, a w niedługim okresie również zdecydowanie wydajniesze tranzystory. Dla firmy Casio nastały złe czasy, a nad firmą zebrały się burzowe chmury.

Kalkulatory tranzystorowe nie wydawały odgłosów, prędkość ich obliczeń znacznie wzrosła, a także zmalały gabaryty ogólne konstrukcji. Tadao na czele firmy nie był w stanie nawiązać konkurencji z pozostałymi producentami. W cieniu nowej ery cała firma pracowała w pocie czoła nad odwróceniem wyniku i wielkim powrocie do czołówki.

W roku 1965 producent zaprezentował pierwszy na świecie kalkulator elektroniczny wyposażony we własną pamięć podręczną. Model 001 został przyjęty z wielkim entuzjazmem i szybko wybiegł poza granice Japonii. Laboratoria Casio opracowały ulepszony model – 101, który miał sprostać wymaganiom zagranicznych klientów. W 1966 roku japoński potentat rozpoczął ogromną ekspansję na zagraniczne rynki.

W bardzo krótkim odstępie czasu biura Casio można było odwiedzić w Szwajcarii, Australii, Niemczech oraz oczywiście w Stanach Zjednoczonych.

 

Casio Calc 101

Casio Calc 101

 

 

1967 rok to data oficjalnej premiery rewolucyjnego kalkulatora – Casio AL.-1000, pierwszego na świecie programowalnego urządzenia liczącego. Produkt tak bardzo przełomowy i wszechstronny bardzo szybko zdominował placówki naukowe, wszelkie finansowe instytucję oraz większe przedsiębiorstwa.

Kolejny przełom datuje się na rok 1972, w którym świat poznał Casio Mini, kieszonkowy kalkulator osobisty. Urządzenie poza małymi rozmiarami posiadało inną kluczową zaletę, był dostępny dla większości ludzi – kosztował jedynie 10 000 jenów. Milion egzemplarzy sprzedano w przeciągu jedynie 10-ciu miesięcy.

Pozycja Casio jako największego lidera rynku w dziedzinie kalkulatorów stała się faktem i nie podlegała żadnym dyskusjom.

Koroną stała się seria kalkulatorów osobistych FX na czele z modelem FX-10 (kolekcja kalkulatorów FX obecna jest na nieprzerwanie).

 

 

Kalkulator Casio MINI

 

Kalkulator Casio MINI

 

Rewolucja kwarcowa i pierwsze czasomierze

Nowa fala nazwana "kwarcową rewolucją" nastąpiła w 1974 roku. Casio wprowadziła na rynek pierwszy zegarek o nazwie CASIOTRON, wyposażony w ciekłokrystaliczny wyświetlacz z funkcją automatycznego kalendarza, która przypieczętowała pozytywny odbiór gadżetu i doprowadziła do ogromnego sukcesu czasomierza.

Niedługo po tym powstawać zaczęły kolejne modele sygnowane marką Casio. W 1976 roku zaprezentowano światu pierwszy zegarek – z czym? Z kalkulatorem! Jego premiera na światowym rynku odbyła się jednak dopiero w 1981 roku. W tym samym roku pracę nad niezniszczalnym zegarkiem rozpoczyna Kikuo Ibe – ojciec i twórca kolekcji G-Shock (o tym możecie przeczytać w artykule – G-Shock historia prawdziwa).

Lata 80' przynoszą wprowadzenie do oferty firmy kas fiskalnych, instrumentów muzycznych, tłumaczy osobistych oraz telewizorów przenośnych wyposażonych w ekrany technologi LCD.

 

Casio CASIOTRON TRN-110

Casio CASIOTRON TRN-110

 

 

Kreatywność i wkład

Motto firmy brzmi "Creativity and Contribution", co po naszemu dosłownie oznacza "Kreatywność i wkład". W myśl tej sentencji w latach 90' oraz końcówcze 80' powstaje duża ilość modeli czasomierzy wyposażonych w funkcje dodatkowe, które kojarzyć się mogą z obecnymi nowoczesnymi smartwatchami, niżeli zegarkami z tamtych lat. W 1989 roku na rynku pojawia się zegarek wyposażony w barometr.

Rok 1991 przynosi nam zegarek od Casio obsługiwany za pomocą dotyku, wyposażony w kalkulator, organizer i książkę telefoniczną! Ciągle mówimy o latach 90'! 1992 rok to czas dla modelu z czujnikiem tętna.

Czas na największą jak na tamte czasy rewolucję. W 1994 roku otrzymujemy pierwszy na świecie czasomierz synchronizujący czas drogą radiową – dziś funkcja ta nosi nazwę Waveceptor. Na światło dzienne wyłania się również damska wersja G-Shocka – Baby-G.

Kolejne lata odkrywały przed nami coraz to nowsze pomysły od Casio – telefony komórkowe, aparaty cyfrowe, projektory i popularną w tamtych latach linię palmtopów Cassiopeia. Ciekawostką jest również pojawienie się w 2000 roku futurystycznych (jak na tamtą epokę) zegarków, jeden wyposażony był w odtwarzacz plików mp3, drugi posiadał zaś aparat cyfrowy!

 

 

Casio WMP-1V MP3 Audio Watch

Casio WMP-1V MP3 Audio Watch

 

 

Casio - po dziś dzień

Dzięki latom pracy i walki, Casio jest firmą o niezagrożonej i stabilnie ugruntowanej pozycji na rynku. Produkty dziecka Tadao Kashio i jego braci są idealnym przykładem doskonałego stosunku jakości do ceny. Marka non stop wprowadza na rynek ciekawe innowacje i ulepszenia, a to sprowadza się do szerokiej oferty czasomierzy i innych sprzętów. W katalogu producenta znajdziemy zarówno zegarki eleganckie jak i czasomierze do zadań specjalnych! Wszystkie szczegóły są zawsze perfekcyjnie dopracowane, nie ma modeli wypuszczonych "tak o"! W naszym kraju jak i poza nim Casio zdobyło ogromne uznanie. Dla polaków Casio jest pierwszą marką wysokojakościowych zegarków, które były dostępne w sprzedaży. Warto zaznaczyć, że cała firma ciągle się rozwija, nigdy nie stoi w miejscu. Jesteśmy pewni, że prędzej czy później japoński gigant czymś jeszcze nas zaskoczy… i to z pewnością nie raz!

 

Casio - po dziś dzień

Etykiety