Loading

Zegarki kwarcowe – hit nie kit!

Zegarki kwarcowe, czyli moduły zasilane klasycznymi bateriami od dawna stały się standardem sprzedażowym oraz często tańszym wariantem ciekawie wyglądających konstrukcji. Czy są one gorsze od znanych i szanowanych mechanizmów mechanicznych, czy automatycznych? Już na wstępie możemy śmiało powiedzieć, że nie! Co je wyróżnia, skąd taka rozbieżność cenowa i przede wszystkim jak wypadają pod względem jakościowym? W tym artykule dowiecie się czym dokładnie są mechanizmy kwarcowe oraz dla kogo przeznaczone są tego typu zegarki.

 

Zegarki kwarcowe

 

Pierwsze kroki modułów kwarcowych

Choć bardzo popularne, zegarki kwarcowe są z nami od niedawna! Obecnie za pionierów tej technologii uznaje się markę Seiko, która w grudniu 1969 roku wypuściła na rynek model Astron. Był to również początek powstania kolekcji znanych dzisiaj modeli, postrzeganych jako ekskluzywne twory japońskiego brandu. Choć dziś seria ta posiada zasilanie solarne, które dzięki panelom słonecznym ładuje wbudowane akumulatory, to ich protoplastą stała się klasyczna zwykła mała i płaska bateria.

Cyfrowe wyświetlacze jeszcze bardziej napędziły rynek zegarków kwarcowych. Niedługo po pojawieniu się pierwszego zegarka z kolekcji Seiko Astron, amerykańska firma Hamilton stworzyła pierwszy zegarek z wyświetlaczem cyfrowym, decydując się porzucić analogowe tarcze. Zegarek ten został nazwany Pulsar – tak narodziła się nowa marka, która jest z nami po dziś dzień, a produkty z pod ich szyldu stoją na bardzo wysokim poziomie.

Technologia ta miała jednak swoje wady jak na tamte czasy… była świeża, młoda i bardzo droga. Dopiero w drugiej połowie lat 70-tych zyskała ogromną popularność, a po zmianie monopolizacji płynącej ze Szwajcarii wreszcie stała się dostępna dla wszystkich. Nowe technologie i komponenty napływające z biegiem lat pozwoliły znacznie obniżyć ceny owych zegarków, dzięki czemu dzisiaj każdy może pozwolić sobie na zakup takiego dodatku.

 

Najważniejsze cechy mechanizmów kwarcowych

Niestety w obecnym świecie istnieje stwierdzenie, iż zegarki z mechanizmem kwarcowym są gorszej jakości niż te posiadające automatyczne moduły, czy choćby mechaniczne zasilanie z naciągiem ręcznym. Oczywiście jest to bardzo krzywdzące stwierdzenie i duże wyolbrzymienie. Choć pod względem konstrukcji i przyjemności z oglądania pracy takiego mechanizmu nie doznamy uniesienia, nie będziemy mogli poczuć tego zegarmistrzowskiego kunsztu, tak naprawdę często są one zdecydowanie bardziej precyzyjne. Mechanizmy automatyczne pozwalają nam zapomnieć o konieczności wymiany jakiejkolwiek baterii, ale zmuszeni jesteśmy do ich ciągłego używania, co przy posiadaniu większej kolekcji może być problematyczne. Zegarki stricte mechaniczne musimy co jakiś czas nakręcać, a więc i wymiana baterii w okresie około co dwa lata nie powinna stanowić dla nas problemu.

Najważniejszą korzyścią z posiadania mechanizmu kwarcowego jest jego wspomniana wcześniej dokładność. Swoje działanie opierają o regularne drgania kwarcowego kryształu, który pobudzany jest poprzez energię elektryczną płynącą bezpośrednio z baterii. Co więcej właściwa godzina, dzięki takiemu rozwiązaniu może być samoczynnie korygowana dzięki dodatkowym funkcjom zegarka, takim jak GPS, bluetooth, czy kontrola radiowa. Dodatkowo pozwala na aplikację wielu nowoczesnych technologii oraz ciekawych rozwiązań, które w nie mogą występować wraz z mechanizmami mechanicznymi, bez względu na ich naciąg.

 

Seiko quartz

 

Podsumowując - dlaczego warto zakupić zegarek kwarcowy?

Zegarki z mechanizmem kwarcowym to zdecydowanie najpunktualniejsze, dostępne na rynku czasomierze – co za tym idzie nie musimy się martwić o dobowe odchylenia, które w zegarkach mechanicznym mogą występować, a korekty musielibyśmy dokonywać praktycznie codziennie! Dodatkowym atutem staje się dostępność modeli, których jest prawdziwy ogrom, rynek jest wręcz nimi przesycony. Nie musimy martwić się, że nie znajdziemy niczego ciekawego dla siebie, a kolejnym plusem staje się także łatwa dostępność i przystępna cena. Nawet modele szwajcarskie oznaczone sygnaturą Swiss Made od producentów takich jak Atlantic, czy Roamer stają się podkreśleniem najwyższej jakości, odpowiedzią dla tych, dla których wysoka standaryzacja jest kluczem do zakupu - mechanizmy Ronda stale rozwijane poszerzają swoje zasięgi na całym globie. Japońskie marki także mają wiele do zaoferowania, także sprawdzajcie koniecznie oferty m.in. Casio, Seiko, czy Citizen – zegarki współpracujące z mechanizmem Miyota.

Etykiety