Loading

Rodzaje Mechanizmów w Zegarkach Naręcznych

Zegarki naręczne podzieliły się na kilka grup. Między innymi wpływ mają na to mechanizmy. Dzisiejszy rynek zegarmistrzostwa oferuje kilka propozycji mechanizmów. Różnią się one budową, stopniem skomplikowania, precyzją odmierzania czasu, a co najważniejsze elementem, który wpędza je w ruch. W artykule opisaliśmy czym właściwie charakteryzują się mechanizmy zegarków naręcznych i zwróciliśmy uwagę na kilka istotnych szczegółów.

 

Mechanizm mechaniczny - nakręcany

Mechanizm mechaniczny - nakręcany

 

W tego rodzaju mechanizmach najistotniejszym elementem jest sprężyna napędowa. Naciąga ona cały organizm zegarka i tym samym wytwarza energię, która napędza regulator. Proces ten zwie się naciągiem manualnym. Sterownikiem, który pozwala nam rozpocząć naciąg jest pokrętło zwane inaczej koronką. Czasomierz z tym napędem nakręca się mniej więcej co 40 godzin - tyle mniej więcej trwa gwarancja na poprawne odmierzanie czasu. Konieczność ta może zniechęcić, jednak ma swoje zalety. Przede wszystkim czynność nakręcania trwa zaledwie krótką chwilę. A po drugie rozwiązanie jest prostsze i mniej skomplikowane. Stąd niższy koszt naprawy w porównaniu do innych mechanizmów. Mimo mniejszej precyzji odmierzania czasu, zegarki z takimi mechanizmami są cenione przede wszystkim przez koneserów i zegarmistrzów starej daty - ze względu na sentyment, gdyż to jeden z pierwszych patentów na serce zegarków naręcznych.

 

Zegarki kwarcowe

Mechanizm kwarcowy

 

Czasomierze oparte na bazie kwarcu mają swoje początki w 1927 roku. Mechanizm ten został wymyślony przez kanadyjczyka Warrena Marrisona. Pierwsza faza tego rozwiązania posiadała dwie wady - duże rozmiary i delikatna konstrukcja,, które sprawiły, że te mechanizmy używano tylko w laboratoriach. Ciekawostka W 1932 roku zegary kwarcowy odmierzały tygodniowe zmiany w tempie obrotu Ziemi. Nastał rok 1969, a rozwój półprzewodników układów cyfrowych o przystępnej cenie pozwolił na stworzenie pierwszego modelu komercyjnego zegarka naręcznego. Czasomierz nazywał się Astron, a wyprodukował go koncern SEIKO.

 

Działanie mechanizmu kwarcowego

Mechanizmy kwarcowe działają w oparciu o zjawisko piezoelektryczne. To proces, w którym kryształ - w tym przypadku kwarc wytwarza na swojej powierzchni ładunki elektryczne pod wpływem naprężenia mechanicznego. Elektroniczny generator drgań ma w obwodzie zwrotnym drgający kryształ kwarcu. Drgania te tworzą impulsy, które przepływają przez dzielniki częstotliwości. Każdy z takich dzielników zmniejsza częstotliwość - efekt jest taki, że otrzymywany jest impuls trwający sekundę. Proces ten przesuwa wskazówkę na cyferblacie lub w przypadku elektronicznych zegarków zienia obraz na wyświetlaczu.

 

Zalety mechanizmu kwarcowego

Bez wątpienia mechanizm kwarcowy posiada zalety. Pierwszą z nich jest precyzja odmierzania czasu. Zegarki kwarcowe odmierzają czas z dokładnością 10 sekund w skali miesiąca. Drugą zaletą jest cena, która jest bardzo przystępna. Mechanizm kwarcowy świetnie sprawdza się w modelach sportowych. Zegarki kwarcowe to toskonały wybór dla ludzi ceniących sobie precyzje. Cena naprawy takiego zegarka również nie jest drastyczna.

 

Zegarki automatyczne

Mechanizm automatyczny

 

Powstanie mechanizmu automatycznego określa się na rok 1770. Został wymyślony przez szwajcarskiego zegarmistrza Abrahama-Louisa Perreleta. Zegarek naręczny z takim sercem wszedł w życie w roku 1926. Pomysłodawcą był John Harwood. Zautomatyzowane zegarki to jeden z najpopularniejszych i cenionych wyborów. Posiada on wysoką praktyczność ze względu na brak konieczności wymiany baterii oraz nakręcania. Zegarki automatyczne mają wysokie poważanie wśród zegarmistrzów, szczególnie szwajcarskich. Czasomierze z takim mechanizmem są droższe aniżeli te z kwarcowym. Wpływ ma na to bardziej skomplikowana konstrukcja, co wiąże się z kosztami w produkcji.

 

Jak działa mechanizm automatyczny?

Konstrukcja jest oparta o działanie elementu - rotoru, zwanego inaczej wahnikiem. Podczas ruchu ręki jest on obracany. Cały proces naciąga sprężynę, która wprawia w ruch wskazówki. Warto nadmienić, że niektóre modele wymagają nakręcania, w innych jest to wręcz zabronione. Opinie zegarmistrzów mówią również, że co kilka lat warto zrobić konserwacje mechanizmu.

 

Rezerwa chodu w mechanizmie automatycznym

Rezerwa chodu to cecha charakterystyczna dla zegarków automatycznych. Jest to czas, w którym zegarek bez żadnego ruchu będzie odmierzał czas. Określa się to na około 40 godzin. Droższe modele wyposażono w rotomat, który imituje ruch cyklicznych obrotów.

 

Estetyka zegarków automatycznych

Budowa mechanizmu jest często wykorzystywana jako prześwietny dodatek do wyglądu czasomierza. Producenci decydują się na przeszklone dekle ukazując nam precyzyjnie wykonane elementy i całą pracę mechanizmu. Zegarki męskie i damskie w takiej odsłonie prezentują się zachwycająco. Charakterystycznym elementem jest jednostajny ruch sekundnika.

 

Zegarki solarne

Mechanizm solarny

 

Zegarki solarne działają na takiej zasadzie jak panele słoneczne - takowe z resztą zostały umieszczone pod cyferblatem lecz w wersji miniaturowej. Pobierają one energię ze światła i przetwarzają ją na energię elektryczną, która napędza zegarek. Jeśli chodzi o pionierów, którzy wyszli z takim rozwiązaniem na rynek możemy wyróżnić koncerny Citizen i SEIKO. Zegarki solarne zrewolucjonizowały rynek. Marki lubiące innowacyjne rozwiązania chętnie korzystają z takiego rozwiązania. Ten mechanizm jest wprost stworzony dla zegarków profesjonalnych. Powód jest prosty - podczas ekstremalnych sytuacji lub braku światła zegarek potrafi działać przez kolejne pół roku! Spowodowane jest to tym, że energia nie ulatnia się, a zasila baterię, która w razie braku promieni słonecznych przejmuje inicjatywę. Przedstawiliśmy najpopularniejsze mechanizmy zegarków naręcznych, jest jeszcze typ hybrydowego, który łączy elementy z wyżej wymienionych. Wybór mechanizmu zależy jest od indywidualnych preferencji użytkownika. Każdy mechanizm ma swoje zalety i sprawdza się w innych sytuacjach. Mam nadzieję, że pomogliśmy w wyborze odpowiedniego typu opisując najważniejsze elementy i metodologię działania.

Etykiety