Loading

Mechanizm kwarcowy czy automatczny? – szybko i na temat

Zastanawiając się nad zakupem nowego zegarka, możemy długo myśleć nad jego designem, jakością zastosowanych materiałów, funkcjami, jak również zastosowanym mechanizmem. Ta ostatnia kwestia staje się kluczową i wcale nie jest taka oczywista, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Zatem co będzie lepsze, mechanizm automatyczny, czy mechanizm kwarcowy? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie niestety nie występuje, ze względu na fakt, iż zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie posiada swoje plusy i minusy. W tym artykule przybliżymy cechy charakterystyczne dla obu mechanizmów, abyście mogli dopasować odpowiedni z nich do swoich własnych potrzeb i upodobań.

 

Mechanizm zegarka

 

Zegarki wyposażone w mechanizmy kwarcowe są niezwykle popularne i bardzo łatwo dostępne na naszym rynku. Szeroki wybór produktów właśnie tego rodzaju daje bogate możliwości znalezienia idealnego i dopasowanego do konkretnych oczekiwań modelu. Zaletą zegarków z wbudowanym mechanizmem kwarcowym jest to, że odmierzają czas z większą dokładnością, niżeli większość dostępnych zegarków automatycznych. Wadą jednak jest niestety konieczność wymiany baterii średnio co rok lub dwa lata. Wśród tego rodzaju czasomierzy można znaleźć bardzo liczne rozwiązania, z których każdy z pewnością znajdzie odpowiedni zegarek dla siebie.

 

Damski Lorus na tle gazety

 

Seiko SSB373P1 to rewelacyjne rozwiązanie dla ludzi, którzy cenią sobie dbałość o najmniejsze detale, jak również bezawaryjne funkcjonowanie mechanizmów. Zastosowane zasilanie bateryjne pozwala na długą pracę zegarka bez najmniejszych problemów, czy awarii - dodatkowo precyzja odmierzania czasu jest niebywale wysoka i spełnia oczekiwania najbardziej rygorystycznych konsumentów. Warto zastanowić się, czy tak naprawdę będziemy nosić zegarek codziennie, czy raczej wybierać go do konkretnych stylizacji - w takim wypadku automat może nie spisywać się tak jakbyśmy tego chcieli, wymuszając na nas częste "celowe" naciąganie i ustawianie aktualnego czasu.

Jednak niezwykle modne, a wręcz elitarne stają się ostatnio zegarki odznaczające się mechanizmem automatycznym. Zresztą wspomniane wcześniej Seiko ma w swojej ofercie sporo właśnie tego typu modeli. Śmiało można powiedzieć, że znowu wracają do łask klientów, co jest bardzo dobrą wiadomością w dobie nieustannie rozwijających się technologii. Ich zaletą jest przede wszystkim brak konieczności wymiany baterii, czy nakręcania. Zegarki działają dzięki automatycznemu naciąganiu się sprężyny podczas ruchu ręką. Minusem natomiast jest przeważnie cena takiego rozwiązania - choć coraz częściej możemy doświadczyć automatów w bardzo przystępnych cenach - przykładem może być Lorus RL433AX9G. Inną cechą niekorzystną dla niektórych, niezauważalną dla innych jest konieczność ciągłego, czyli praktycznie codziennego noszenia takiego zegarka na ręku, w innym wypadku po prostu się zatrzyma - po ponownym poruszaniu będzie konieczna korekta czasu.

 

Mechanizm automatyczny w zegarku

 

Producenci oczywiście opracowali technologię rezerwy chodu, jest to nic innego jak czas, w którym możemy odłożyć na półkę nasz autmat, a on będzie dalej odmierzał czas. W zależności od modelu może to być czas ok 40-60 godzin. Niektóre modele posiadają taki wskaźnik na swojej tarczy inne niekoniecznie. Co prawda na rynku można znaleźć także inne rozwiązania pomagające właścicielom takich zegarków, mowa tu o tzw rotomatach, jednak prawdziwy fan tego typu zegarków zawsze będzie uważał, że właściwie miejsce dla takiego zegarka to jego ręka.

Nie każdy zegarek automatyczny posiada przeszklony dekiel, wszystko zależy od modelu. Jednak brak takiej cechy w żaden sposób nie może przekreślać tego typu zegarków, jest to swoisty dodatek stosowany przez producentów w niektórych zegarkach gdy warunki na to pozwalają. Przykładowo zegarki automatyczne typu "Diver" przeważnie nie mają tego typu przeszklonego dekla z uwagi na podwyższoną klasę wodoszczelności.

Pamiętać należy także, że mechanizmy automatyczne są również mniej precyzyjne w odmierzaniu czasu, ale za ich największy plus uznaje się kulturę pracy i przede wszystkim wygląd - przy otwartych konstrukcjach po prostu godzinami można się wpatrywać w pracę takich cudeniek. Przykładem pięknego zegarka w dobrych pieniądzach może być japoński Orient RA-AR0004S10B lub trochę droższy szwajcarski Atlantic 52753.41.25R z kolekcji Worldmaster, prawdziwa perełka oczywiście z przeszklonym deklem - bardzo elegancki zegarek.

Atlantic na czarnym pasku

 

Ponadczasowy wygląd, doskonała jakość i precyzja wykonania oraz nieziemska lekkość połączona z niesamowitą wytrzymałością to cechy marki Citizen i zastosowanego do produkcji Super Titanium! Model BM7360-82E będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują sprawnego zegarka na zawołanie. Mechanizm zastosowany w tym czasomierzu to słynny Eco-Drive, czyli mityczne rozwiązanie japońskiego giganta - niezawodny mechanizm zasilany słonecznie. A więc jeśli nie lubicie kwarcowych bebeszków, a automaty do was nie przemawiają - jest to najlepsza dostępna opcja za całkiem przyzwoite pieniążki.

 

Technologia Citizen Eco Drive

Etykiety